Merkel: Partia e ka ditur se përballet me garë të ashpër në zgjedhje

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se partia e saj është duke luftuar dhe e ka ditur gjithmonë se nuk do ta fitonte me automatizëm pozitën më të lartë në Gjermani pas 16 vjetëve të saj në pushtet.

 

Sondazhet e fundit tregojnë se blloku i Merkelit, në krye në kandidatin Armin Laschet është në pozitën e dytë, mbrapa Social-Demokratëve të qendrës së majtë.

Merkel i ka ikur fushatës, ndonëse kohë pas kohe ka mbështetur Laschet.

E pyetur në një konferencë për media nëse është e shqetësuar për rezultatin e partisë së saj, Merkel ka thënë se “ende jemi në mes të fushatës dhe po e shoh se jemi duke garuar ashpër”.

Ajo ka thënë se nuk do të spekulojë deri në ditën e zgjedhjeve.

“Ka qenë e qartë për secilin në CDU dhe CSU se nuk do të fitonim zyrën e kancelarit sërish me automatizëm dhe pa përpjekje pas 16 vjetësh”, ka thënë Merkel.

Ajo i është referuar Unionit të saj Demokristian (CDU), që e drejton tani Laschet, dhe partisë së saj simotër, Unionit Kristian-Social (CSU).

Merkel ka thënë më 2018 se nuk do të synonte një mandat të pestë.

Related posts

Po evakuohej nga Afganistani, refugjatja sjell në jetë foshnjën e saj në avion

Redaksia

Nënpresidenti i Afganistanit – talibanëve: Nuk do të dorëzohem

D V

Me aeroplan futen në “zemrën” e uraganit Ida, publikohen pamjet që tregojnë fuqinë shkatërruese

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com