Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Merkel pro, të tjerët kundër

Kancelarja gjermane Angela Merkel dëshiron të mbajë kufizimet për të shtypur përhapjen e koronavirusit të paktën deri më 1 mars.

Merkel dhe udhëheqësit e 16 landeve gjermane do të takohen nesër për të diskutuar nëse mund të merren hapa për të zbutur masat që kanë qenë në fuqi që nga nëntori dhe u shtrënguan në mes të dhjetorit, raporton Reuters.

“Duhet të presim deri më 1 mars. Qëllimi im do të ishte që të mos korrigjoja rihapjen duke mbyllur më tej,” tha kancelarja gjermane.

“Shkollat fillore, çerdhet, sallonet e bukurisë dhe shitësit me pakicë do të kishin përparësi në çdo zbutje, por qëllimi i përgjithshëm ishte të shmangte një bllokim të ri”, shtoi Merkel.

Daniel Guenter, kryeministri i Schleswig-Holstein dhe një anëtar i lartë i partisë konservatore së Angela Merkel, e kundërshtoi haptas thirrjen e saj.

Ai tha se hapat e parë për lehtësimin e masave të mbylljes duhet të jenë të mundshme këtë muaj dhe se ai mori mbështetje për pozicionin e tij nga kryeministrat e tjerë të shtetit.

Megjithëse numri i infeksioneve të reja ditore është në rënie, ekziston shqetësimi në rritje për ndikimin e llojeve më ngjitëse të virusit në numrin e rasteve.

Merkel u tha pjesëmarrësve në takim se përqindja e infeksioneve të virusit korona të shkaktuara nga varianti, i cili u zbulua për herë të parë në Britani, po dyfishohet çdo 10 ditë dhe se së shpejti mund të bëhet varianti dominues në Gjermani.

Ajo gjithashtu bëri thirrje për një incidencë shtatë-ditore prej 50 rastesh për 100.000 njerëz të jetë një pikë referimi për heqjen e kufizimeve, thanë pjesëmarrësit në takim.

Gjermania raportoi sot 3.379 raste të reja të koronavirusit dhe 481 vdekje të tjera. Incidenca shtatë-ditore në të gjithë vendin ishte 72.8 raste për 100.000 banorë.

Postime të ngjashme

BE përsërit thirrjen kundër mohimit të gjenocidit në Srebrenicë

D V

JP Morgan bëhet banka e parë e madhe amerikane që pranon transaksione me kriptomonedha

D V

Protestuesit ia mësyjnë parlamentit sllovak, policia hedh gazlotsjellës

D V

Hulumtimi: Dy doza Pfizer apo AstraZeneca, efikase kundër Deltës!

N E

Kina nuk do një inspektim të dytë nga OBSH-ja

N E

Shtetet e Bashkuara kanë kryer sulme ajrore në Afganistan kundër talebanëve

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...