Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Merkel: Situata pandemike në Gjermani është akoma shumë serioze, pavarësisht rënies së infeksioneve

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka deklaruar të martën se situata e pandemisë në Gjermani mbetet akoma shumë serioze pavarësisht se numri i infeksioneve nuk po rritet aq shpejt.

“Numri i infeksioneve nuk po shënon rritje, megjithatë infeksionet mbeten akoma shumë të larta”, u shpreh Merkel.

“Ne duhet të reduktojmë kontaktet”, tha kancelarja gjermane.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Merkel shtoi se kufizimi i kontakteve mes njerëzve ishte njëri ndër vendimet më të vështira që u detyrua të ndërmerrte gjatë detyrës.

Megjithatë sipas kancelares ajo do të kishte preferuar të binte dakord të hënën me udhëheqësit federalë dhe shtetërorë për zbatimin e masave më të rrepta kufizuese, pasi u shpreh e shqetësuar për përhapjen e coronavirusit në disa vende.

Postime të ngjashme

Mbi 300 persona të akuzuar për sulmin në Kongresin amerikan

T E

Raporti që vë në alarm Italinë: Rreziku nga Covid-19 është rritur, nevojiten masa të reja

T E

Synohet të ulet me 10% të dendësia mesatare e ndotjes së ajrit

Bexhet Musliu

Intensifikohet kërkimi në fushën e qarqeve të integruara

Bexhet Musliu

Dhoma e Përfaqësuesve miraton ndihmën prej 1.9 trilion dollarësh

T E

Greqia “blindon” Kakavijën, shtrëngohen masat për tu futur në këtë vend

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...