Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Merkel uroi Zaevin për Qeverinë e re

Shkup, 1 shtator, zhurnal.mk – Kancelarja gjermane, Angela Merkel sot Zoran Zaevit ia uroi rizgjedhjen kryeministër i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

“Ua uroj rizgjedhjen kryeministër i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Maqedonia e Veriut dhe Gjermania janë të lidhura me partneritet të ngushtë, lidhje bilaterale dhe si aleatë në NATO”, theksoi ajo në urim.

Merkel theksoi se Qeveria gjermane tërësisht e mbështet qëllimin për përafrim më të madh të vendit pranë Bashkimit Evropian.

“Me rëndësi thelbësore për këtë rrugë është përkushtimi për vazhdimin e reformave”, thotë kancelarja gjermane në urim.

Ajo në fund Zaevit i dëshiroi fat dhe sukses në detyrën e tij të përgjegjshme dhe shpreh kënaqësi nga bashkëpunimi midis dy vendeve.

Postime të ngjashme

Interpelancat në Kuvend, “ping – pong” i qeverisë me opozitën

R Zh

Vazhdon mbledhja e Komisionit për çështje historike, debati mbi figurën e Goce Dellçevit

B L

Gjendja me Kovid-19 po qetësohet, kërkohet vigjilencë në periudhën që vijon

B L

Rrugët në disa vende të lagështa, intensiteti i komunikacionit mesatar

B L

Nuhiu takon Isenin / Gjuha shqipe edhe do të shkruhet edhe do të mbrohet gjithandej

R Zh

Komuna e Çairit shënon ditën e planetit Tokë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...