Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e ka marrë vaksinën e kompanisë amerikane, Moderna, si dozë të dytë të vaksinimit kundër sëmundjes Covid, ndonëse në prill për dozë të parë e mori vaksinën e kompanisë AstraZeneca.

Televizioni BBC, duke cituar një zëdhënës qeveritar, raportoi të martën se Merkeli e ka marrë vaksinën e Moderna-s këtyre ditëve. Miliona doza të vaksinës së AstraZeneca-s janë dhënë në Evropë, por ende ka shqetësime për lidhjen e mundshme të saj me mpiksjen e gjakut.

Revista “Nature” raportoi muajin e kaluar se shkencëtarët janë duke e hulumtuar efikasitetin e përzierjes së vaksinave për Covid-19 dhe zbuluan se sistemi imunitar mund të ofrojë reagim të mjaftueshëm, shkruan Fox News, transmeton Gazeta Express.

Raportohet se Gjermania është në mesin e disa shteteve që kanë vendosur të përdorin vaksina të kompanive Pfizer dhe Moderna si dozë të dytë për personat që për dozë të parë e kanë marrë vaksinën e kompanisë AstraZeneca.

Komisioni Këshillues Kombëtar për Imunizim tha të shtunën se personat që e kanë marrë vaksinën e AstraZeneca-s si dozë të parë duhet ta marrin vaksinën e kompanive Pfizer ose Moderna për dozë të dytë.

Postime të ngjashme

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

Fitimet e gjigantëve të teknologjisë rriten derisa pandemia vazhdon

D V

Armenia thotë se tre ushtarë të saj u vranë nga forcat azerbajxhanase

D V

Biden: Sulmet kibernetike mund të çojnë në luftë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...