Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Merret në pyetje nga Gjykata e bija e Trump, për çka po akuzohet Ivanka?

Zhurnal Ads

Ivanka Trump, vajza dhe këshilltarja e presidentit të SHBA-së, u mor në pyetje nga gjykata, pasi pretendohet se janë keqpërdorur fondet jofitimprurëse për një inaugurim katër vjet më parë.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Qarkut të Kolumbisë Karl Racine zbuloi të martën në një gjykatë që depozitimi kishte ndodhur atë ditë.

Në një proces gjyqësor të janarit 2020, Racine pretendoi se biznesi i pasurive të patundshme të Donald Trump dhe subjekte të tjera kishin keqpërdorur fonde jofitimprurëse për të pasuruar familjen Trump.

Sipas padisë, një korporatë jofitimprurëse e përjashtuar nga taksat e quajtur “Komiteti i 58’të Presidencial” përurues i koordinuar me familjen Trump për të paguar shumë për hapësirën e ngjarjeve në hotelin Trump International në Uashington, shkruan Reuters.

Procesi gjyqësor i Racine pretendonte se në një rast, organizata jofitimprurëse pagoi më shumë se 300,000 dollarë për të mbajtur një pritje private në hotelin Trump për tre fëmijët më të mëdhenj të presidentit Donald Jr., Ivanka dhe Eric, në mbrëmjen e inaugurimit të 20 janarit 2017.

“Ligji i rrethit kërkon që organizatat jofitimprurëse të përdorin fondet e tyre për qëllimin e tyre të deklaruar publik, jo për të përfituar individë ose kompani private,” tha Racine në fillim të këtij viti. Procesi gjyqësor i tij kërkon të rikuperojë 1 milion dollarë që dyshohet se ishin drejtpërdrejt në biznesin e familjes Trump.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Komiteti përurues ka thënë se financat e tij janë audituar në mënyrë të pavarur dhe se të gjitha paratë janë shpenzuar në mënyrë të ligjshme.

Megjithëse ligjet e financimit të fushatës kufizojnë madhësinë e kontributeve të fushatës, komitetet e inaugurimit mund të pranojnë dhurime të pakufizuara, përfshirë nga korporatat. 107 milion dollarë të mbledhur nga komiteti përurues i Trump, i kryesuar nga zhvilluesi i pasurive të patundshme dhe investitori Thomas Barrack, ishin më të mëdhatë në histori, sipas regjistrimeve të Komisionit Federal të Zgjedhjeve.

Ish-ndihmësi i fushatës së Trump Richard Gates shërbeu si nënkryetar i komitetit përurues.

Gates ishte një nga disa bashkëpunëtorët e Trump të dënuar në hetimin e ish-Këshilltarit Special Robert Mueller nëse Rusia ndërhyri në zgjedhjet 2016.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Covid-19 : Shtretërit intensivë në Europë po mbushen

admin

Afrikë, shënohen mbi 20 mijë raste të reja me COVID-19

S.B.

CEO i Pfizer: Vaksina kundër koronavirusit, përparimi më i madh mjekësor në 100 vitet e fundit

T E

Ligjvënësit shfuqizojnë kualifikimin e disa anëtarëve të Këshillit Legjislativ

R ZH

Armenia përkujton personat e vrarë në luftimet në Nagorno Karabak

T E

Konflikti për gazin, Erdogan: Sanksione nga samiti i BE-së?! S’është shqetësimi i Turqisë. Greqia ikën gjithmonë nga tryeza

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...