Mesazhi i guvernatorit taleban për Perëndimin: Kthehuni me para, jo me armë!

Guvernatori i ri taleban i Helmandit, i cili kaloi vite si komandant duke luftuar britanikët në Sangin, mirëpret vizitorët me një pushkë të shtrirë në tryezën e tij. Megjithatë ai këmbëngul se koha për luftime ka mbaruar.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai ka një mesazh për britanikët dhe pjesën tjetër të NATO-s: njihni talebanët si udhëheqës legjitimë të Afganistanit dhe pastaj kthehuni, por me para dhe jo me armë.

“Ne u përballëm me njëri-tjetrin në betejë, nuk u njohëm në kohë normale”, tha Talib Mawlawi, një vendas nga Helmandi i cili luftoi për talebanët herën e parë që grupi kontrollonte Afganistanin. “Tani ju mund të fitoni zemrat tona dhe të na bëni të lumtur nëse e njihni këtë qeveri”.

Tani që talebanët kanë marrë kontrollin e Lashkar Gar, kryeqytetit të Helmand, luftimet janë ndalur për herë të parë në dy dekada.

Pjesa dërrmuese e 457 ushtarëve britanikë që vdiqën në luftën e gjatë vdiqën këtu në këtë krahinë, ndërsa luftonin për t’i mbajtur talebanët “jashtë”.

Megjithatë, si shumica e Afganistanit, Helmand po shkon me shpejtësi drejt pragut të kolapsit ekonomik, përcjell Telegrafi.

Dhe ashtu si zyrtarët talebanë në të gjithë vendin, guvernatori i tij po u bën thirrje qeverive të huaja që të ndihmojnë në plotësimin e hendekut.

“Të gjitha ato vende të huaja pushtuan dhe vranë gratë, fëmijët tanë dhe pleqtë tanë dhe shkatërruan gjithçka”, tha ai. “Tani bashkësia ndërkombëtare duhet të na ndihmojë me ndihmën humanitare dhe të përqendrohet në zhvillimin e arsimit, biznesit dhe tregtisë”.

Apeli i jashtëzakonshëm, nga një njeri që dikur ishte armik i madh i trupave britanike në provincë, sinjalizon masën në të cilën peizazhi ka ndryshuar që nga tërheqja e trupave të huaja, dhe tani që grupi përballet me detyrën e udhëheqjes se vendit të shkatërruar nga lufta.

Pagat e qeverisë nuk janë paguar për disa javë ndërkohë që shumë njerëz që kanë punuar për OJQ të huaja kanë ikur ose projektet e tyre janë ndalur, restorantet janë gjysmë bosh dhe biznesi në dyqane është i ngadalshëm.

Por një pyetje e madhe që qëndron mbi perspektivën e ndihmës së huaj është nëse gratë do të jenë në gjendje të punojnë dhe studiojnë.

Ai këmbëngul se tani njerëzit mund të jetojnë në paqe, se njerëzit do të jenë në gjendje të “fitojnë jetesën”.

“Kanë kaluar 20 vjet luftime kështu që do të duhet pak kohë për t’u kthyer në normalitet”. 

Related posts

Stuhitë shkaktojnë përmbytje në Belgjikë dhe Holandë

D V

Ekspozita ndërkombëtare e ekonomisë digjitale do të hapet në Hebei

Z H

OBSH-ja më pesimiste për fundin e pandemisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More