Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Mesazhi për te cilin Facebook, Twitter edhe Instagram bllokuan presidentin Trump

Presidenti Donald Trump përsëriti pretendimet e pabazuara të mashtrimit të votave të mërkurën në mëngjes, duke pohuar se ai nuk ka në plan të pranojë zgjedhjet presidenciale.

“Ne kurrë nuk do të dorëzohemi, kurrë nuk do të pranojmë. Kjo nuk do të ndodhë. Ju nuk pranoni kur përfshihet vjedhja në zgjedhje”, i tha Trump një turme me qindra të mbledhur në një tubim “Save America” ​​në Uashington, DC, transmeton Telegrafi.

Trump ishte gjithashtu i shpejtë për të përmendur nënkryetarin Mike Pence, duke thënë “nëse Mike Pence bën gjënë e duhur, ne i fitojmë zgjedhjet”.

Trump ka postuar në Twitter në lidhje me tubimet e planifikuara për të mërkurën, duke u bërë thirrje mbështetësve të vijnë në DC.

Rrjeti social fillimisht kishte vendosur një ndalim 24-orësh pasi mbështetësit e tij sulmuan Capitol Hill në SHBA.

Shefi i Facebook Mark Zuckerberg shkroi se rreziqet e lejimit të Trump të postojë “janë thjesht shumë të mëdha”.

Në një video të postuar në Facebook, Twitter dhe YouTube, Trump u tha protestuesve që sulmonin selinë e qeverisë, para se t’u thoshte të shkonin në shtëpi. Ai përsëriti gjithashtu pretendime të rreme në lidhje me mashtrimet zgjedhore.

Rrjetet më të mëdha sociale secili ndërmorën veprime kundër llogarive të presidentit pas dhunës.

Zuckerberg tha se Facebook kishte hequr postimet e presidentit “sepse gjykuam se efekti i tyre – dhe me sa duket qëllimi i tyre – do të ishte të provokonin dhunë të mëtejshme”.

Time raporton se më shumë se 300 trupa të Gardës Kombëtare DC kanë zënë pozicione pranë ndërtesës së kryeqytetit, megjithëse Kryebashkiaku i Uashingtonit Muriel Bowser ka kërkuar që ata të mos armatosen në një përpjekje për të shmangur përshkallëzimin e konfrontimit.

Postime të ngjashme

Ankohen autoritetet kineze: Jemi 30 vjet larg zhvillimeve teknologjike

S.B.

Xiaomi patenton një lloj të ri të kamerës selfie

S.B.

Ky është postimi i parë në Twitter, për ta blerë atë janë ofruar 2.5 milionë dollarë

S.B.

A është ky një nga Androidet më të mirë për vitin 2021?

S.B.

Thashethemet e çuditshme po qarkullojnë në internet: Jo, Elon Musk nuk ka vdekur

S.B.

Krijuesi i McAfee ndalohet në Spanjë, mund të ekstradohet në SHBA

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...