Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mësimi me prani fizike pritet të realizohet në shumë pak shkolla

Shkup, 6 shtator – Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, është i prerë se mësimi me prezencë fizike nuk do të lejohet në shkollat ku numri i nxënësve është i lartë, edhe nëse vet shkollat më datë 10 shtator do të kërkojnë diçka të tilla nga Ministria e Arsimit dhe Komisioni për Sëmundje Ngjitëse. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Filipçe thotë se me prani fizike mësimin mund ta realizojnë vetëm ato shkolla që kanë pak klasa dhe jo më shumë se 10 nxënës në çdo klasë.

Viti shkollorë 2020/2021 do të nisë më 1 tetor. Vendimi për këtë shtyrje sipas ministrit të Shëndetësisë, u mor për t’i lënë hapësirë shqyrtimit të situatës epidemiologjike, pas rikthimit të qytetarëve nga pushimet, nëpër vendet e punës.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...