Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mësohet se a do të lejohet sivjet shkuarja në Haxh

Vetëm besimtarët që janë vaksinuar kundër COVID-19 do të jetë në gjendje të zhvillojnë pelegrinazhin në Mekë duke filluar me muajin tjetër të shenjtë të Ramazanit, i cili fillon më 13 prill, deklaruan autoritetet saudite.

”Vetëm të imunizuarit do të lejohen të hyjnë në xhamitë e qytetit të shenjtë të Mekës”, tha ministri i Pelegrinazhit.

I ashtuquajturi pelegrinazh i vogël, ose Umra, sipas fesë islame mund të jetë ndërmerret në çdo kohë të vitit.

Ai është i ndryshëm nga Haxhi, i cili është i detyrueshëm për çdo mysliman dhe zhvillohet çdo vit gjatë muajit, i planifikuar për këtë vit për të filluar më 17 korrik.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...