Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Meta e lavdëroi Maqedoninë e Veriut për politikat e rinisë dhe ato ekonomik që i zbaton

Tiranë, 9 shkurt – Meta e lavdëroi Maqedoninë e Veriut për politikat e rinisë dhe ato ekonomik që i zbaton, për shkak të të cilave të rinjtë nga zonat kufitare shqiptare tashmë me dekada ekzistencën e tyre e gjejnë pikërisht tek “fqinji ynë dhe miku i mirë”.

“Lidhur me politikat rinore, të rinjtë nga Pogradeci duhet të pyeten pse duhet të shkojnë dhe për 30 vite të punojnë në Maqedoni. Nuk po them të krahasohemi me Danimarkën ose Gjermaninë, por kam një pyetje për të gjithë banorët e Pogradecit, sepse jemi shumë afër Maqedonisë. A mund ta krahasojmë veten me Maqedoninë? A e mbështetën ata bujqësinë? Jo, aq sa bën Maqedonia. As një e shtata e asaj që po bën Maqedonia, as një e pesta e Kosovës”, tha Meta për televizionin lokal në Pogradec, përcjell Zhurnal.mk

Ai shtoi se bujqësia dhe fermerët duhet të mbështeten dhe ky sektor duhet të bëhet një aktivitet, i cili duhet të jetë jo vetëm një punë, por edhe një aktivitet fitimprurës.

Sipas tij, djersa e fermerëve nuk duhet të përfundojë në kanale, sepse këta njerëz nuk do të merren më me bujqësi, nëse produktet përfundojnë në kanale dhe në rrugë.

“Por nëse njerëzit kanë vendosur të merren me bujqësi dhe nuk do të merren me turizëm, sepse ky sektor nuk mbështetet sa duhet. Pra, çfarë bëjnë shumica e familjeve? Jo të gjithë ndërtojnë hidrocentrale! Dhe jo të gjithë janë oligarkë? Pra, shumica e familjeve në Shqipëri merren me bujqësi, jo vetëm në Shqipëri, por në Maqedoni dhe kudo”, tha Meta.

Nëse nuk i mbështesni ata, shtoi ai, sigurisht që do ta kemi këtë situatë “të rinjtë të ikin në Maqedoni dhe të punojnë, sepse ata paguhen më mirë atje sesa këtu”.

“Të përmendi edhe një plan tjetër me Maqedoninë. Shikoni renditjen e Bankës Botërore në “Work Doing Business” për klimën e biznesit të një vendi. Maqedonia është kaq shumë vite nga vendi i 7-të deri në 15-in, 16-in në botë”, deklaroi Meta.

Ai theksoi se jo vetëm në Podgradec dhe rrethin e Korçës, por në të gjithë vendin, shpopullimi i popullsisë është plagë, i cili është në nivelin më të lartë në rajon,që duhet të ndalet menjëherë. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

ASH caktoi kandidatin e saj për kryetar të Dibrës

D V

Mot shumë i nxehtë me temperatura mbi 40 gradë Celsius

D V

Punëtorët e ndërtimtarisë punojnë në temperatura mbi 40 gradë Celsius

D V

BESA themeloi nëndegën në Çellopek

D V

Qeveri: Sllavica Kotirova drejtoreshë e re e doganave

D V

Vetëm 35% e të punësuarve në Maqedoni marrin paga mbi mesataren

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...