Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Meta sulmon Bashën: Thuaji popullit që je marrë peng dhe vazhdo punën tënde

Presidenti Meta ka folur me tone të ashpra kundër kreut të opozitës Lulzim Basha, teksa u pyet nga gazetarët për qëndrimet e tij ndaj kreut të shtetit, se ky i fundit duhet të qëndrojë brenda pjesës që i takon.

Meta deklaroi se Basha duhet të marrë shembullin e ish presidentit boshnjak Alija Izetbegoviç dhe të tregojë nëse e kanë marrë peng.

-Se ju mund të bëni rolin e kryetarit të opozitës nëse ai bën rolin e kreut të shtetit. A e shihni si një mesazh të z.Basha që ju të mos ndërhyni në rolin e kreut të opozitës?

Ilir Meta: Mbrojtja e Kushtetutës nuk është territor i askujt por detyrë e parë e presidentit të Republikës. Presidenti nuk është vetëm komandant i Forcave të Armatosura, por ushtar i parë i Republikës. Këtë duhet ta dijë kushdo, ka ardhur koha që të verifikuar patriotizmin e çdo politikani, por edhe çdo qytetari. Ta dinë të gjithë që do të marrin përgjigjen siç e meritojnë. Ndërsa atij zotërisë, i them, bëj atë që bëri IzetBegoviç-i, kur e morën peng, thuaj që jam peng dhe vazhdo punën tënde! Se këtë popull nuk e merr dot njeri peng.

Kujtojmë se pak ditë më parë në njërën prej konferencave me gazetarët, Basha u pyet për rolin e Presidentit dhe nëse sipas mendimit të tij, Meta kishte marrë atributet e kryetarit të opozitës, një akuzë që shpesh e adreson kryeministri Rama ndaj kreut të shtetit. Si përgjigje, Basha tha:

 “Vetëm nëse mendoni se unë kam marrë përsipër rolin e presidentit të Republikës. Ai është në rolin e tij. Beteja jonë për standardet zgjedhore ka qenë betejë e përditshme dhe do të jetë, ndaj nuk mund t’i vendoset krizës shëndetësore dhe ekonomike që po bëjnë kërrdinë në xhepat e shqiptarëve

Postime të ngjashme

Ministria e Shëndetësisë: 21 humbje jete dhe 851 raste të reja

T E

Rrëfehet 28-vjeçarja: U punësova në Tiranë në qendër masazhi, më shfrytëzuan për prostitutë

T E

Rama takon Kurtin në Tiranë

S.B.

SHBA, raport kritik për Shqipërinë/ Krimi i organizuar pastron para në Shqipëri dhe kontribuon në korrupsion

S.B.

Pakt PD-PS pas 25 prillit?! Basha jep përgjigjen e prerë: Ne do t’i fitojmë zgjedhjet dhe do e largojmë këtë qeveri të keqe!

S.B.

Aeroporti i Kukësit, bëhet fluturimi i parë provë për të testuar uljen e avionëve (VIDEO)

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...