Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Meta thirrje për protesta, ‘shkon’ deri në Kirgistan: Të gjitha vendet e OSBE-së meritojnë zgjedhje të lira

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka sjellë si shembull protestat në Kirgistan, të cilat anuluan zgjedhjet, duke këmbëngulur në thirrje për protesta kundër qeverisë Rama.

Përmes një postimi ai përshëndet popullin kirgiz për guximin e treguar në denoncimin e parregullsive masive dhe atë të blerjes së votave nga forca pranë pushtetit.

“Pas protestave popullore në Kirgistan, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve mori vendimin për anulimin e zgjedhjeve parlamentare të zhvilluara së fundi në Kirgistan dhe vendosi përsëritjen e tyre në një kohë të afërt. Me këtë rast, dëshiroj të përshëndes popullin kirgiz për guximin e treguar në denoncimin e parregullsive masive, veçanërisht atë të blerjes së votave nga forca pranë pushtetit, si dhe në përballjen me cenimin e rëndë që ju bënë lirive e të drejtave themelore të tij, duke i mohuar të drejtën për zgjedhje të lira e demokratike. Qytetarët e Kirgistanit, si qytetarët e të gjitha vendeve të hapësirës së OSBE-së, meritojnë zgjedhje të lira e demokratike!” shkruan Meta.

Kujtojmë se Meta e ka shprehur hapur kundërshtimin e miratimit të Kodit të ri Zgjedhor me të cilin do të mbahen zgjedhjet e ardhshme të 25 prillit të vitit 2021, duke  bërë shpeshherë edhe thirrje në popull për protesta.

Postime të ngjashme

I ati nuk e di që ka humbur të birin, mjekja tregon fjalët e fundit të 17-vjeçarit: O teta më falni…

T E

Paloka: Na rezulton se LSI në një krah dhe PD në një krah do të maksimalizojë votën

T E

Arrihet marrëveshja! Bindet më në fund Nard Ndoka, ja në cilin qark do të kandidojë pas përplasjeve me Bashën

T E

Spitali i mori zemrën të riut shqiptar pas vdekjes/ Gjonaj bisedë me homologun spanjoll: Shikoni me prioritet letërporosinë e prokurorisë

S.B.

Presidenti Meta kthen ligjin, që zgjat afatin e koncesionit të aeroportit të Rinasit: Antikushtetues!

S.B.

Marrëveshja e Bashës me aleatët / Detaje nga dokumenti i dorëzimit në KQZ

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...