Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mianmar: Më shumë se 500 njerëz kanë vdekur në protesta

Numri i të vdekurve në protestat në Mianmar tani kalon shifrën 500, sipas organizatës AAPP, kundërshtare e regjimit.

Në të njëjtën kohë, protestuesit po bëjnë thirrje për mosbindje civile, duke hedhur mbeturina në rrugë njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Protestat kundër juntës ushtarake në Mianmar morën një pushim të përkohshëm gjatë natës deri të martën, kur protestuesit ndezën qirinj dhe vëzhguan ata që kanë vdekur gjatë protestave.

Grupi aktivist, kritik i regjimit, AAPP, kishte deklaruar më pas se më shumë se 500 njerëz kishin humbur jetën në protesta që nga grushti ushtarak në 1 shkurt.

Të hënën, 14 persona vdiqën, tetë prej tyre kur forcat e sigurimit hapën zjarr për të pastruar barrikadat e ndërtuara me thasë rëre në jug të Rangoon.

Dëshmitarët okularë i tregojnë agjencisë së lajmeve Reuters se të shtënat me armë janë dëgjuar gjatë gjithë natës në zonë.

Numri i viktimave kështu besohet të jetë rritur nga 510 që AAPP deklaroi të hënën në mbrëmje. Të martën, protestuesit përdorën një taktikë të re.

Pas mosbindjes civile, grupet e rezistencës po i kërkojnë popullatës të hedhë mbeturinat e tyre në rrugë dhe, në veçanti, kryqëzimet kryesore, ku trafiku – veçmas automjetet ushtarake – mund të prishen më shumë.

Nisma vjen pasi qeveria të hënën përmes altoparlantëve i kërkoi popullsisë të kujdeset për plehrat e tyre siç duhet.

Slogani “Kjo grevë plehrash është një protestë kundër juntës” është përhapur në mediat sociale në vend.

Postime të ngjashme

Biden zyrtarisht firmos si festë zyrtare ditën që përkujton fundin e skllavërisë

Dafina Vidishiqi

Italia lanson “pasaportën e vaksinës” të BE-së, planifikon për të hequr detyrimin për mbajtje të maskës

Dafina Vidishiqi

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...