Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mianmar, protestuesit sfidojnë paralajmërimet e regjimit ushtarak

Në Mianmar, protestuesit kanë sfiduar paralajmërimet e regjimit ushtarak dhe po protestojnë edhe një herë kundër grushtit të shtetit ushtarak.

Në kryeqytetin, Naypyidawi, policia ka qëlluar protestuesit me plumba gome.

Sipas agjencisë së lajmeve AFP, policia së pari lëshoi ​​dy të shtëna paralajmëruese, pas së cilës ajo gjuajti plumba gome mbi protestuesit.

Sipas AFP, disa njerëz u plagosën në të shtënat. Përveç kësaj, policia gjithashtu ka kërkuar të pengojë protestuesit duke qëlluar me topa uji.

“Ne nuk jemi të shqetësuar për paralajmërimet e tyre, kjo është arsyeja pse ne dolëm në rrugë sot. Ne nuk mund ta pranojmë shpjegimin e tyre të mashtrimit zgjedhor. Ne nuk duam një diktaturë ushtarake, ”tha mësuesi Thein Win Soe për AFP, transmeton RTKLive.

Protestat tani vazhdojnë për të katërtën ditë radhazi.

Administrata ushtarake tha në një deklaratë të hënën se do të merren masa kundër protestuesve.

Në Mianmar, forcat ushtarake morën pushtetin dhe udhëheqësi i vendit, Aung San Suu Kyi, u arrestua javën e kaluar.

Ushtria justifikon grushtin e shtetit me arsyetimin se mashtrimi zgjedhor kishte ndodhur në zgjedhjet parlamentare të nëntorit. Ushtria më parë ka akuzuar zgjedhjen për mashtrim.

Postime të ngjashme

Kina reagon për akuzat e ShBA-së  mbi gjurmimin e virusit

Z H

Një vit nga shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut

D V

SHBA-ja premton miliona vaksina për vendet në nevojë

D V

Disa të plagosur nga një sulm në Kabul

D V

Wang Yi: Kina do të jetë gjithmonë partnere e ASEAN-it

Z H

Tsikhanouskaya: E di se mund të zhdukem çdo moment

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...