Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Michael Jordan dhuron dy milionë dollarë nga dokumentari i tij për të ushqyer amerikanët në nevojë gjatë pandemisë

“The Last Dance” është dokumentari që tregon më së miri jetën e Michael Jordan si i shpallur gjashtë herë kampion i Chicago Bulls. Tani, disa të ardhura nga dokumentari fitues i Çmimit ‘Emmy’ do të shkojnë drejt pjatave të nxehta për të uriturit e kombit.

Të mërkurën, ai falënderoi kompaninë e veshjeve “Airness” për një dhuratë prej dy milionë dollarësh për organizatën, e cila vjen ndërsa pandemia po shtyn një numër të tepruar amerikanësh në sigurinë ushqimore, shkruan CNN.

“Në këto kohë sfiduese dhe në një vit vështirësie të paimagjinueshëm për shkak të COVID-19, është më e rëndësishme se kurrë të ndalosh dhe të falënderosh”, tha 14-herë fituesi i NBA All-Star në një status në Twitter.

“Unë jam krenar që po dhuroj të ardhura shtesë nga ‘The Last Dance’ për ‘Feeding America’ dhe bankat anëtare të saj të ushqimit në Carolinas dhe Chicago”, tha Jordan.

Dokumentari me 10 pjesë i ESPN për një nga basketbollistët më të mëdhenj në histori erdhi si një tërheqje e mirëpritur në muajin prill, afër fillimit të pandemisë.

“The Last Dance” solli qindra orë pamje që dokumentonin ngritjen e Bulls në dominimin total në vitet 1990, me një fokus të veçantë në sezonin 1997-1998, kur Jordan & Co fitoi të gjashtë tituj e fundit.

Seriali dokumentar debutoi në qershor, por pasi Covid-19 detyroi një pauzë në sezonin NBA dhe oferta të tjera sportive, ESPN ngriti lëshimin për të mbushur boshllëkun e programimit.

Koha e dhurimit të MJ është e shkëlqyeshme, pasi organizata ‘Feeding America’ paralajmëroi në fillim të këtij muaji se më shumë se 54 milionë amerikanë së shpejti mund të përballen me pasiguri ushqimore – një numër që rivalizon statistikat e recesionit.

Kjo është afërsisht 16 për qind e popullsisë, më shumë se 1 në 6 amerikanë. Shuma përfaqëson afërsisht 17 milionë më shumë njerëz sesa ishin të uritur para shpërthimit të coronavirusit, vlerëson ‘Feeding America’.

“Ajo që kemi parë ka qenë, për fat të keq, një nivel i qëndrueshëm i nevojës shumë të rritur që kur filloi pandemia”, tha Katie Fitzgerald, zyrtari kryesor operativ i organizatës jofitimprurëse.

“Rreth 40 për qind e njerëzve që po paraqiten për shpërndarjen e ushqimit nuk është dashur kurrë më parë të mbështeten në ndihmën ushqimore bamirëse”.

Në prill, Departamenti i Bujqësisë i SH.B.A.-së tha se kishte lënë mënjanë më shumë se 1.7 miliardë dollarë për të ndihmuar bankat e ushqimit në krizën e atëhershme.

Postime të ngjashme

Leonita me ‘selfie’ para pasqyrës, në plan të parë barku i rritur

S.B.

Billie Eilish ka bërë gati albumin e ri gjatë karantinës

S.B.

Rita Ora, mysafire e Jimmy Fallon më 2 mars

S.B.

Rrëfimi i Kate Winslet për kritikat lidhur me peshën e saj

S.B.

Boateng nën hetime se ia kishte shqyer veshin Kasia Lenhardtit, një vit para se të vetëvritej – ai është nën akuza edhe për sulm fizik ndaj nënës së vajzave të tij

S.B.

Kanye fotografohet në publik pas shkurorëzimit me Kim, tashmë nuk e mban unazën

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...