Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Michel: Një BE më e fortë do të thotë një NATO më e fortë

Bashkëpunimi mes BE-së dhe NATO-s është ngritur në një nivel që nuk është parë në të kaluarën, deklaroi sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Stoltenberg foli gjatë një konference të përbashkët shtypi me presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel, përpara ditës së dytë të samitit virtual të liderëve të BE-së.

Shefi i NATO-s do të marrë pjesë në diskutimet e krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së rreth politikës së sigurisë dhe mbrojtjes së bllokut.

“Gjatë viteve të kaluara, ne ishim në gjendje të rrisim bashkëpunimin mes BE-së dhe NATO-s në një nivel të pazakontë”, theksoi Stoltenberg.

“Aleanca ushtarake është e gatshme për bashkëpunim me BE-në për të forcuar rezistencën dhe kapacitetet e mbrojtjes kibernetike, si dhe për të kundërshtuar efektet e ndryshimeve klimatike”, theksoi ai.

“Ne gjithashtu do të vazhdojmë të punojmë në çështjet për të cilat kemi punuar për shumë vite, si stabilizimi i Ballkanit Perëndimor ose trajtimi i migrimit në Egje”, shtoi ai.

Presidenti i Këshillit Europia, Charles Michel, i cili kryeson konferencën e liderëve të BE-së, theksoi se blloku dëshiron të bashkëpunojë me NATO-n për të sjellë më shumë stabilitet dhe parashikueshmëri në mjedisin tonë, duke iu përshtatur kërcënimeve të reja të dezinformimit, luftës hibride dhe kibernetike, si dhe forcimit të industrisë dhe aftësitë teknike.

“Një BE më e fortë do të thotë një NATO më e fortë”, theksoi zyrtari i lartë i BE-së.

Pas bisedimeve me Stoltenberg, udhëheqësit e BE-së do të diskutojnë gjithashtu të ardhmen e marrëdhënieve të bllokut me Algjerinë, Egjiptin, Izraelin, Jordaninë, Libanin, Libinë, Marokun, Palestinën, Sirinë dhe Tunizinë./atsh

Postime të ngjashme

Bosnja merr 10 mijë vaksina të tjera Sinovac nga Turqia

N E

Sebastian Kurz ka ofruar që Austria të jetë mikpritës i takimit SHBA-Rusi

N E

Rusia rritë prezencën ushtarake në Detin e Zi

N E

Britania dërgon 6 aeroplanë në Europën Lindore si mesazh për Rusinë

N E

Bilanci i Covid 19/ Mbi 3 milionë humbje jete në mbarë botën

R Zh

Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...