Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Michelin pajis gomat e saj me çipa

Michelin së shpejti do të fillojë instalimin e procesorëve RFID në gomat e saj, dhe nga 2023, të gjitha gomat e reja nga ai prodhues do të pajisen me cipa.

Kjo do t’u mundësojë drejtuesve të mjeteve që të monitorojnë më mirë konsumimin e gomës dhe do të jetë e mundur të përcaktohet më saktësisht nëse është e fryrë apo jo, transmeton Telegrafi.

Sipas Autoblog, Michelin aktualisht po punon me prodhuesit e makinave në algoritme që do të lejojnë lidhjen pa tel të çipave në goma dhe kompjuterëve në makina.

Të dhënat e gomave do të shfaqen në kompjuterin e udhëtimit.

Sidoqoftë, kjo është vetëm një pjesë e funksionalitetit. Përpunuesit në goma do të ndihmojnë gjithashtu që sistemi i sigurisë aktive të funksionojë më mirë.

Për shembull, në varësi të moshës dhe veshjes së gomës, si dhe nëse është dimër apo verë, funksionimi i sistemit të frenimit automatik në makina do të rregullohet.

Postime të ngjashme

Vetura kineze elektrike që po e sfidon Teslan

S.B.

Vjen Cupra Formentor VZ5 me 390 kuaj-fuqi

S.B.

Kia, një automjet siç nuk e kemi parë më herët

S.B.

Bugatti Chiron i bërë nga “mbeturinat”

S.B.

Osamu Suzuki, kryetari 91-vjeçar i Suzukit do të pensionohet këtë verë

S.B.

Mercedesi lanson gjeneratën e re të C-Class – LIVE

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...