Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mickoski bën thirrje për protesta për mbrojtje të identitetit maqedonas

Zhurnal Ads

Shkup, 25 nentor – Kreu i VMRO-së, Hristijan Mickoski në ‘Facebook’ shkruan se protesta duhet të ketë tani në mënyrë që të mos jetë vonë.

“Nëse gjyshërit tonë nga viti 1941 deri në vitin 1944 kanë luftuar kundër ‘administratës’ ashtu siç manipulon Zaevi, atëherë gjyshërit i bën ‘terroristë’ dhe jo çlirues”, shkruan Mickoski.

Sipas Mickoski liria e maqedonasve është vepër kundër okupatorit me shumë viktima.

“Maqedonia është për miqësi, por miqësi do të thotë respektim. Nëse nuk ka respekt, atëherë nuk kuptohemi. Të mos jemi të shurdhët, të jemi të zëshëm pa mos qenë vonë”, shkruan Mickoski.

Ai bën thirrje për protestë mbipartiake për mbrojtjen e linjave të kuqe që janë barriera e fundit e identitetit maqedonas.

“Nesër në ora 18:00, nga Boris Trajkovski deri në Qeveri. Protesta, për shkak të rrezikut me coronavirusit do të jetë me automjete. Këtu nuk bëhet fjalë për parti, këtu bëhet fjalë për Maqedoninë”, shkruan Mickoski.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kriza me “Covid 19”, shtohet kërkesa për sigurimin e shëndetit

T E

Propozim-buxheti plotësues për vitin 2021 në seancë plenare

E.E.

Sot Kuvendi mbanë seancë, në rend dite ndryshimet e ligjeve për arsim fillor dhe të mesëm

Z H

Ambasadorja Bërnz uron shqiptarët për Ditën e Alfabetit

T E

Mbyllet një çajtore në Haraçinë, arrestohet pronari

T E

Panovski: Nga shtatori mendojë se do të kthehemi në normalitet

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...