Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mickoski: Delçevi është Maqedonia, shtylla e ekzistencës tonë si popull

Shkup, 15 shtator – Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në protestën e sotme tha se po protestohet për vonesat në integrimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian, e cila sipas tij po mbahet peng nga pushteti aktual. Mickoski theksoi se nuk do të lejojë kompromise për Goce Dellçenin dhe se sipas tij kjo figurë paraqet  shtyllën e ekzistencës së popullit maqedonas.

Delçev është vija e kuqe e dinjitetit dhe identitetit tonë, për këtë jemi sot këtu, për shkak se Delçevi është Maqedonia dhe shtylla e ekzistencës tonë si popull. Maqedonizmi dhe ajo çfarë jemi nuk është asgjë më pak e rëndësishme se evropeizmi, Maqedonizmi është mbi dhe para gjithçkaje. Sot jemi këtu edhe për Bashkimin Evropian edhe për Goce Dellçevin. Protestojmë sepse Delçevi është edhe vlerë evropiane, sepse ideja e tij për liri dhe ngritje kulturore të një populli, është ide mbi të cilën është themeluar Bashkimi Evropian”, tha mes tjerash Hristijan Mickoski, lider i VMRO-DPMNE-së.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...