Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mickoski këmbëngulë, diaspora evidentohet nuk regjistrohet

Shkup, 6 prill – Zhurnal – Kryetari i opozitës maqedonase, Hristian Mickoski, ka ripërsëritur të martën qëndrimin e tij, duke këmbëngulur se nuk do të pranojë rezultatet e regjistrimit të popullsisë, për shifrat e diasporës.

Në pretendimin e tij  për mosnjohje të rezultatit, Mickoski thotë se qytetarët të cilët për mbi 12 muaj nuk kanë qenë në vend, ose kanë çregjistruar vendbanimin, nuk mund të hynë në shifrat totale të banorëve rezidentë.

“Diaspora evidentohet nuk mund të jetë pjesë e regjistrimit. Të gjithë personat që kanë çregjistruar vendanimet për mbi 12 muaj, nuk mund të futen në numrin e përgjithshëm të popullsisë rezidente, prandaj unë dhe VMRO-DPMNE nuk do t’i njohim ato shifra. Nuk ka forcë që do të më bëjë të shkoj kundër standardeve të Eurostatit. Parlamenti Evropian dhe Bashkimi Evropian kanë miratuar qartë një metodologji të regjistrimit të popullsisë dhe familjeve”, tha Mickocski.

Postime të ngjashme

ESHS-Maqedoni: Vitin e kaluar kanë vdekur 25.775 persona, 10.9 përqind prej tyre nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Prizreni dhe Tetova do të lidhen me tunel!

Dafina Vidishiqi

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e Maqedonisë e Veriut (VIDEO)

Dafina Vidishiqi

Pendarovski: Pa integrim rajonal nuk mund të flasim për stabilitet rajonal

Dafina Vidishiqi

Dimitrov: Është koha e fundit që BE-ja të përmbush premtimin ndaj Maqedonisë së Veriut

Dafina Vidishiqi

PDSH: Driton Ibishi zgjidhet kryetar i degës së Tetovës

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...