Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mickoski kërkon urgjentisht të anulohet pr/ligji për regjistrim të popullsisë

Zhurnal Ads

Kreu i opozitës Hristijan Mickoski kërkon nga shumica parlamentare që të tërheq propozim/ligjin për regjistrimin e popullsisë, në të kundërtën paralajmëroi grumbullimin e firmave të qytetarëve për të parashtruar një propozim/ligj në kuvend përmes të cilit do të kërkohej anulimi i ligjit për regjistrimin e popullsisë.

“VMRO-DPMNE-ja ka sjell këtë konkluzion, që menjëherë shumica parlamentare ta tërheq ligjin për regjistrimin nga procedura parlamentare dhe të organizoj debate që të mund të gjejmë një zgjidhje se si do të duket ky propozim, në të kundërtën VMRO-ja do të organizohet me të gjithë qytetarët që të siguroj firmat për anulimin e këtij ligji. Për këtë i ftojmë të gjithë qytetarët pa dallim, përcaktimit politik, etnik e fetarë. VMRO-ja do të filloj iniciativë për të dorëzuar propozim/ligj në kuvend përmes të cilit do të kërkohet shlyerja e ligjit për regjistrim”, tha Mickoski i cili njëherit akuzoi shumicën parlamentare dhe për keqpërdorim të flamurit evropian gjatë parashtrimit të ligjeve.

Mickoski njëherit numëroi disa vende të cilat për shkak të pandemisë me koronavirus kanë anuluar procesin e regjistrimit.

I pyetur se si i komenton deklaratat e ministres së Punëve të Jashtme në Bullgari, Ekaterina Zaharieva, e cila tha se Shkupi nuk duhet të shpresojë për ndryshim të qëndrimeve pas përfundimit të zgjedhjeve në Bullgari, Mickoski tha se pavarësisht deklaratave, në kontestin me vendin fqinj po diskutohet për siç tha ai, shitjen e identitetit maqedonas.

“Po shitet identiteti maqedonas, këtë po e themi që nga tetori. Në tavolinë janë kushte që nuk kanë lidhje me marrëveshjen për Fqinjësi të Mirë, këto janë kushte që paraqesin mohim direkt të identitetit maqedonas. Ky dokument ekziston. Quajeni non paper, road map, ose udhërrëfyes, siç doni quajeni. Ftoj Qeverinë, Zoran Zaevin, Bujar Osmanin, dhe Nikolla Dimitrovin që të publikojnë dokumentin me 12 pika”, tha mes tjerash Mickoski.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Mungojnë inspektorët për zbatimin e masave anti-Kovid

T E

Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria në kërkim të zgjidhjes për kapërcim të dallimeve

admin

LSDM i përgjigjet VMRO-së: Do të ketë kontroll të pasurisë dhe pronës së gjyqtarëve

T E

SPB-Tetovë: Gjoba prej 200 deri në 500 euro për shitjen dhe përdorimin e pushkaliqeve

E.E.

Fillon vaksinimi kundër gripit sezonal

E.E.

Javën e ardhshme në Maqedoninë e Veriut do të ketë teste të shpejta për Covid-19, çmimi 1000 denarë

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...