Mickoski: Me Bullgarinë duhet reciprocitet për futjen e popujve në Kushtetutë

Shkup, 6 tetor – Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i është përgjigjur Bullgarisë rreth çështjes së futjes së popujve në Kushtetutë.

 

Mickoski shprehet se mes dy shteteve duhet të ketë një reciprocitet, gjegjësisht nëse bullgarët futen në Kushtetutën e Maqedonisë, atëherë e njejta duhet të ndodhë edhe me popullin maqedonas në Bullgari, informon Zhurnal.

Ai sot në Kanal 5 u shpreh se i gjithë procesi është ibllokuar dhe këtë e konfirmoi Radev përshkak se Bullgaria insiston deklarata e Parlamentit bullgar të jetë pjesë e kornizës negociuese e cila do të ekzistojë gjatë ndonjë fillimi eventual të negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në.

Mickoski theksoi se për të kaluar kjo kërkesë e Bullgarisë tek ne, nevojitet 2/3 e shumicës të cilën Zaev nuk e ka, ndërsa VMRO-DPMNE nuk do të lejojë të kalojë nëse maqedonasit në Bullgari nuk hyjnë në kushtetutën e Bullgarisë.//Zhurnal.mk

Related posts

Pa ujë një pjesë e Aerodromit

D V

Eskobar: Politika amerikane drejtë Ballkanit Perëndimor me një fjalë është eurointegrim

D V

Dimitrov-Matuela: Maqedonia e Veriut është e gatshme për fillim të negociatave inkuadruese me BE-në

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More