Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mickoski: Nuk duhet të pranohet që Delçev ishte bullgar

Shkup, 30 janar – Nëse dikush në tryezë më ofron të pranoj që Delçev ishte një bullgar, më besoni do të bëj një skandal diplomatik të përmasave botërore, për të cilin do të flitet për një kohë të gjatë dhe vetëm atëherë do të fillojnë procedurat e ndryshme, tha udhëheqësi i VMRO -DPMNE, Hristijan Mickoski mbrëmë në Vetëm intervista në Kanal 5.

“Është diçka e paimagjinueshme dhe mendoj se nuk duhet të ketë një person të tillë që do ta pranonte atë,” tha Mickoski.

Ai thotë se të gjithë duhet të jemi të vetëdijshëm se në emër të Goce Delçev, Gruev, Pitu Guli dhe të tjerëve, ne në fakt ndërtuam një shtet.

Lidhur me negociatat me Republikën e Bullgarisë, Mickoski tha se pala negociuese maqedonase nuk duhet të pranojë në asnjë rrethanë që Goce Delçev ishte bullgar.

Ai thotë se një gjë e tillë do të shkatërrojë shtetësinë maqedonase dhe do të tregojë dobësi të madhe para botës.

Postime të ngjashme

Llajka: Vala e nxehtësisë ndikon edhe ndaj kafshëve, qytetarët të kenë kujdes me kanakarët e tyre

Z H

Normalizohet komunikacioni hekurudhor, makinistët e kanë ndërprerë bojkotin

Z H

Sllovenia dërgon 16 automjete dhe 46 zjarrfikës

Z H

Promovohet pulla postare kushtuar 20 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

Z H

Zhurnal mëson / Pas 22 viteve, Policia Pyjore në Shkup me udhëheqës shqiptar

R Zh

Lëshohet në përdorim aplikacioni CommoPass për udhëtim jashtë vendit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...