Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mickoski po ‘luan’ në kartën e zgjedhjeve

Shkup, 9 shkurt – Në kolumnën e tij të fundit, analisti dhe njohësi i çështjeve vendore Erol Rizaov ka trajtuar pikërisht çështjen e pozitës dhe opozitës në raport me ngjarjet në vend. Shanset e opozitës për të ardhur në pushtet nuk janë në zgjedhje të shpejta, por në atë nëse ajo do të marrë pjesë në realizimin e interesave strategjikë të shtetit dhe përparësive me kritika për realizimin e tyre më të shpejtë, shkruan kështu në fillim të kolumnës së tij, Rizaov.

Është shumë mirë që më në fund VMRO-DPMNE dhe Hristijan Mickoski të pranojnë si të besueshme raportet e institucioneve me reputacion ndërkombëtar për situatën në Maqedoni. Edhe më domethënëse që të dy qeveria dhe media i pranuan dhe i mirëpritën ato si të sakta, megjithëse kishte përpjekje individuale për t’i zbehur ato duke shpjeguar me naivitet se çfarë është perceptimi dhe cila është situata reale me korrupsionin tonë të lartë endemik dhe krimin e organizuar, thekson mes tjerave në kolumnën e tij ai, përcjellë Zhurnal.mk

Rizaov shkruan më tej se LSDM e kanë shumë të vështirë të njohin korupsionin mes rradhëve të tyre dhe lë të kuptohet se po bëhet një luftë jo-selektive kundër të keqes.

LSDM, të cilët e kanë të vështirë të njohin korrupsionin në radhët e tyre, la të kuptohet për një luftë të mprehtë jo-selektive kundër kësaj të keqe të madhe dhe BDI elegante, në stilin e “Unë nuk jam nga këtu”, heshtë sikur nuk vlente për zyrtarët e tyre. Raporti i “Transparencës Ndërkombëtare” se vendi ynë renditet poshtë, në vendin e 111 për shkak të korrupsionit të lartë, si dhe i respektuari “Ekonomist” që vendi ynë mirëpritet me shumë respekt për VMRO-DPMNE, shqetësimin e opinionit dhe mprehtësinë e duhur mediatike, është në demokraci hibride. Kjo duhet të tregojë se raportet e tjera nga Reporterët pa Kufij mbi liritë e medias, për shembull, do të pranohen me respekt dhe qortim nga vlerësimi se sa larg kemi arritur, vlerëson më tej Rizaov në kolumnën e tij, transmeton Zhurnal.mk

Sigurisht, kjo duhet të zbatohet gjithashtu për hulumtimet e Departamentit të Shtetit Amerikan, si dhe një analizë të respektueshme të cilësisë së KB mbi ambientin jetësor. Këtë vit, me padurim pritet analiza e Organizatës Botërore të Shëndetësisë me të dhëna dhe vlerësime për menaxhimin e Covid 19. Jo më pak e rëndësishme këtë vit, por veçanërisht në vitet e ardhshme, do të jenë raportet e rregullta të BE-së për progresin e vendit dhe një duzinë të organizatave dhe institucioneve qeveritare dhe joqeveritare publike me famë botërore, të cilat për vite me radhë kur ishte VMRO-DPMNE në pushtet shërbeu si tallje, si urdhër i opozitës, ndikim i tradhtarëve vendor dhe mercenarëve të huaj dhe si konfirmim i komplotit botëror kundër Maqedonisë, shkruan më tej Rizaov në kolumnën e tij ku trajton çështje të rëndësishme në vend, përcjellë Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

20 persona në izolim nga autobusi i kthyer nga Greqia

D V

Ngrohtoret kërkojnë rritjen e çmimit të ngrohjes, vendimi në fund të javës tjetër

D V

Katica Janeva dërgohet në burg

D V

Përfundoi debati në ditën e dytë për ribalancin e Buxhetit

D V

Milloshoski: Kemi komunikim me ASH-AAA për çështjen e koalicionit parazgjedhor

D V

Taseva: Sektori publik mbushet me kuadro në prag të zgjedhjeve lokale

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...