Micotakis kundër Bullgarisë për bllokimin e Maqedonisë drejt BE-së

Shkup, 30 shtator – Greqia nuk e mbështetë bllokimin e Bullgarisë për fillim të negociatave mes BE-së dhe Maqedonisë së Veriut, dhe konsideron se ky është një komplikim i panevojshëm, transmeton Zhurnal.

“Jo, nuk e mbështesim Bullgarinë. Konsiderojmë se është një komplikim i panevojshëm”, kështu u përgjigj kryeministri grek Kirjakos Micotakis në pyetjen nëse Greqia është në anën e Bullgarisë në bllokimin e euro-perspektivës të Maqedonisë së Veriut.

Gjithashtu në forum, kryeministri grek tha se në Samitin BE-Ballkani Perëndimor duhet të dërgohet mesazh i qartë se Ballkani Perëndimor i përket Europës. Nëkëtë temë, Mickotakis thotë se nëse vendeve nga Ballkani perëndimor nuk u ofrohet perspektivë e qartë evropiane, vakumi eventual që do të krijohej do të okupohej nga lojtarë tjerë.//Zhurnal.mk

Related posts

Një tërmet ka goditur mbrëmë Maqedoninë e Veriut

N E

Një rast i dyshuar me Covid në Kërçovë, shkollat: Respektojmë në tërësi protokollet

D V

Prokuroria i kontrollon akuzat e VMRO-DPMNE-së për kërcënimet e policisë në ditën e zgjedhjeve

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More