Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Micotakisi në takim me Mishellin, Fon der Lajen dhe Borrellin në Bruksel

Para fillimit të Samitit të BE-së në Bruksel, kryeministri grek Kirjakos Micotakis ka pasur takime të ndara me kryetarin e Këshillit Evropian, Sharll Mishell, kryetaren e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen dhe me përfaqësuesin e Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së, Xhozep Borrell, njofton korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Në takimin Micotakis- Mishell, theksi u vu në marrëdhëniet evropiano-turke dhe të dy ranë dakord që BE-ja dëshiron marrëdhënie të mira me Turqinë dhe stabilitet në rajon.

Por ata gjithashtu shtuan se BE-ja mund të përdorte të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur interesat e saja.

Micotakis theksoi se Greqia dëshiron marrëdhënie të mira fqinjësore në rajon, pa tensione dhe se i takon Turqisë të zgjedhë bashkëpunimin ose të përballet me pasojat e sjelljes së saj.

Në takimin me kryetaren e KE-së u diskutua propozimi i Komisionit për marrëveshjen e re për migracionin dhe azilin dhe u shqyrtua mundësia e ndihmës nga Komisioni Evropian në ndërtimin e qendrës së re për refugjatët dhe emigrantët në Lezbos.

Postime të ngjashme

Investigimi/ Dosjet sekrete zbulojnë se si miliarderët amerikanë shmangin taksën mbi të ardhurat

Bekim Laçi

Stoltenberg: Rritja e Kinës sfida që duhet t’i përgjigjemi së bashku

Bekim Laçi

Netanyahu dorëzon pushtetin pa ceremoni

Bekim Laçi

Çfarë duhet të presim nga takimi Biden-Putin?

Bekim Laçi

Kina do ta kthejë provincën Zhejiang në Zonë Pilot për Begati të Përbashkët

Bekim Laçi

Britania mund të shtyjë heqjen e masave kundër koronavirusit

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...