Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

“Microsoft” e blen “ZeniMax Median” për 7,5 miliardë dollarë

Nju Jork, 22 shtator – Microsoft njoftoi dje se ka nënshkruar një marrëveshje për të blerë për 7,5 miliardë dollarë “ZeniMax Median”, kompania mëmë e botuesit të videolojrave “Bethesda Softworks”, krijues i lojërave “Fallout” dhe “Star Trek”.

“Duke përvetësuar një nga zhvilluesit dhe botuesit privatë më të mëdha të lojërave në botë, së bashku me “The Elder Scrolls” dhe “Fallout” ndër shumë të tjerë, “Bethesda Softworks” sjell në XBox një portofol mbresëlënës lojrash dhe teknologjish”, tha Microsoft në një deklaratë.

Kjo blerje në shkallë të gjerë, e cila vjen pak para hedhjes në treg të levave të reja komanduese “Microsoft XBox”, forcon ndjeshëm pozicionin e gjigantit kompjuterik në botën e videolojrave/AFP.

Postime të ngjashme

Fotografitë e para tregojnë Samsung Galaxy S21 “Fan Edition”

S.B.

iPhone 11 Pro me “logo të gabuar” nga Apple shitet për 2,700 dollarë

S.B.

Zbulohet mikroçipi i cili tregon se jeni prekur me COVID-19 ende pa u shfaqur simptomat

S.B.

Bitcoin kalon përsëri vlerën 60 mijë dollarë

S.B.

Samsung Galaxy S21 FE vjen me një dizajn më “tradicional”

S.B.

Instagram ka lansuar një veçori të re për të konkurruar me Tik-Tok

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...