Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Microsofti do t’i vazhdojë bisedimet për blerjen e operacioneve të TikTok-ut në SHBA

Gjiganti amerikan i teknologjisë Microsoft ka konfirmuar se po vazhdon bisedimet për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit kinez TikTok, shkruan BBC.

Shefi ekzekutiv i Microsoftit, Satya Nadella, ka biseduar të dielën me presidentin e SHBA-së, Donald Trump, në lidhje me këtë blerje, siç ka njoftuar firma.

Microsofti ka shtuar se vlerëson plotësisht rëndësinë e adresimit të shqetësimeve të presidentit Trump. Do të bëhet një rishikim i plotë i sigurisë së aplikacionit. Microsofti po ashtu do t’i ofrojë Qeverisë së SHBA-së një listë me përfitimet ekonomike të vendit.

Gjiganti teknologjik shpreson të përfundojë diskutimet me firmën ByteDance, që e ka në pronë TikTokun, deri më 15 shtator.

Microsofti ka thënë se po shikon të blejë shërbimet e TikTokut edhe në Kanada, Australi e Zelandë të Re.

Më herët presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka paralajmëruar se do të ndalojë softuerët kinezë në SHBA pasi përbëjnë rrezik të sigurisë nacionale.

Postime të ngjashme

Facebook thotë se ka ndaluar një fushatë spiunimi të inteligjencës palestineze

S.B.

Apple së shpejti do të përditësojë softuerin – emoji të rinj dhe ndryshime të mëdha të privatësisë

S.B.

Apple bëri një gabim të madh me iMac e ri

S.B.

Pronari i Daily Mail padit Google mbi rezultatet e kërkimit

S.B.

Teknologjia 5G së shpejti në dispozicion për qytetarët e Maqedonisë

Z H

Apple prezantoi një iMac më të hollë me çip M1 dhe ngjyra të ndritshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...