Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Miftaraj ka dyshime se Kurtit mund t’i ndalohet edhe kandidimi për kryeministër

Drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj ka komentuar vendimin e KQZ-së për ndalimin e disa kandidatëve për deputetë që të garojnë në zgjedhje përfshirë edhe të Albin Kurtit.

Miftaraj thotë për RTV Dukagjinin se vendimi i fundit i KQZ-së është vetëm zbatim i vendimit të Gjykatës Kushtetuese që ua ndalon personave që kanë dënime të kandidojnë në zgjedhje.

Drejtori i KDK-së ka folur edhe për rastin e Albin Kurtit për të cilin thotë se është e dyshimtë nëse i njëjti do të mund të bëhej edhe kryeministër.

“Varet se si do të interpretohet ky vendim i Gjykatës Kushtetuese. Pos që kufizohet e drejta për të kandiduar për deputet po ashtu është një fjali tjetër ku thuhet që “çdokush që dëshiron të merr një mandat nga Kuvendi mund të jetë subjekt i një kufizimi të tillë”. Sidoqoftë nuk është se ky dispozitiv është sqaruar mirë, andaj në këtë fazë nuk mund të them a mund t’i lejohet apo jo kandidimi për kryeministër”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Miftaraj ka thënë se është ndër rastet e rralla që këtyre personave iu lejohet ankesa në instancat më të larta por që të njëjtin e dinë para kohe epilogun.

“Vendimi i Gjykatës Kushtetuese nuk është i obligueshëm vetëm për KQZ-në, por edhe për PZAP-në dhe për Gjykatën Supreme. Pra këto tri institucione e kanë një vendim të cilin duhet ta zbatojnë.

Postime të ngjashme

​Hoti premton pagesë shtesë për zyrtarët e Shërbimit Korrektues, pezullohet protesta

S.B.

Lajçak: Kurti e di mirë se çfarë pritet prej tij, deklaratat s’duhet t’i dramatizohen

S.B.

​Vijon numërimi i votave me kusht dhe personave me nevoja të veçanta

S.B.

Minatorët e Trepçës hyjnë në grevë, kryetari i Sindikatës së Punëtorëve: Jemi duke pritur pagën e janarit

S.B.

Rritja e rasteve me koronavirus, Komuna e Gjilanit ka një apel për qytetarët e saj

S.B.

KMDLNj: Politikanët, shoqëria civile duhet ta refuzojnë takimin me Lajçakun, ai duhet të pritej me protesta

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...