Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Mijëra napolitanë para stadiumit “Maradona” në nderim të kujtimit të legjendës

Ndonëse nuk lejohen në shkallë, tifozët e Napolit u grumbulluan përreth stadiumit të qytetit, që tani e në vijim do të mbajë emrin e legjendës Maradona, për të bërë homazhe për njeriun që shkroi historinë me fanellën e klubit dhe që u nda nga jeta një ditë më parë.

Mijëra napolitanë u grumbulluan përreth stadiumit në prag të ndeshjes mes Napolit e Rijekës, ndërsa menjëherë pasi në fushë u mbajt një minutë heshtje në nderim të kujtimit të Maradonës, jashtë shpërtheu një kor i jashtëzakonshëm duartrokitjesh.

Nuk munguan flakadanët, brohorimat dhe kënga tashmë e famshme “Ho visto Maradona” (Kam parë Maradonën), që u këndua në kor nga të gjithë të pranishmit përreth stadiumit.

Diego Armando Maradona veshi fanellën e Napolit për 7 vite, në periudhën 1984-1991 dhe arriti të fitojë dy tituj kampionë me të kaltrit, duke shkruar historinë e klubit dhe duke u shndërruar në një idhull për të gjithë napolitanët.

Menjëherë pas vdekjes së tij, me nismën e presidentit të Napolit Aurelio De Laurentiis dhe miratimin e menjëhershëm të autoriteteve lokale të qytetit, nisën procedurat për ndryshimin e emrit të stadiumit nga “San Paolo” në “Maradona”.

Postime të ngjashme

Angli 0-0 Skoci, notat e lojtarëve: James dhe Mount më të mirët

Dafina Vidishiqi

Mbyllet pa gola ndeshja mes Anglisë dhe Skocisë

Dafina Vidishiqi

Morata: Nuk është asgjë nëse tifozët më vërshëllejnë, jam më i motivuar se kurrë për Poloninë

Dafina Vidishiqi

Zyrtare: Simonovski nënshkruan me Dritën

Dafina Vidishiqi

Prishtina akomodohet në Tiranë para ndeshjeve të raundit preliminar në LK

Dafina Vidishiqi

Pa gola pas 45 minutave të para në derbin britanik

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...