Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mijëra protestues kundër projektligjit të ri të sigurisë

Zhurnal Ads

Mijëra protestues dolën në rrugët e Francës të shtunën për të demonstruar kundër një projektligji të diskutueshëm të sigurisë që do të kriminalizonte ndarjen e imazheve të oficerëve të policisë nëse bëhet për “qëllime dashakeqe”.

Në Paris, policia hodhi gaz lotësjellës dhe granata trullosëse ndërsa disa protestues ndezën zjarre dhe hodhën gurë dhe fishekzjarre ndaj forcave të sigurisë gjatë një marshimi ndryshe paqësor. Protestuesit demonstruan gjithashtu në qytete të tjera franceze, të tilla si Lille, Rennes dhe Strasburg.

Shumë po demonstronin kundër dhunës policore, pas trajtimit brutal të prodhuesit të muzikës Black, Michel Zecler në duart e policisë fundjavën e kaluar.

Fokusi i zemërimit të shtunën, i nxitur nga rrahja e dhunshme e Zecler e kapur në video, është neni i 24-të i ligjit, i cili thotë se ata që shpërndajnë ose pamje video ose imazhe fotografike të oficerëve të policisë në detyrë me qëllim që të shkaktojnë dëmtimi i tyre mund të përballet me dënime me burg dhe gjobitje.

Një gamë e gjerë e kritikëve në të gjithë shoqërinë franceze thonë se ligji i ri i diskutueshëm i sigurisë do të frenojë lirinë e shtypit, por Presidenti Emmanuel Macron dhe Ministri i tij i Brendshëm Gérald Darmanin kanë ecur përpara me të me gjithë këtë, duke shpresuar se do t’i vinte ata si mbrojtës të ashpër të policisë Franceze dhe ligjshmëri.

Pasi projekt-ligji u miratua nga dhoma e ulët e parlamentit francez në fillim të kësaj jave (senatorët janë ende për të shqyrtuar ligjin), Kryeministri Jean Castex tha se një komitet i pavarur do të rishikojë artikullin e diskutueshëm. Sidoqoftë, Castex u detyrua të bëjë një kthesë të turpshme në fushën e komitetit të premten, pas një reagimi nga deputetët dhe senatorët.

Të premten, Macron dënoi trajtimin e Zecler. “Imazhet që pamë të gjithë për rrahjen e Michel Zecler janë të papranueshme. Ata na turpërojnë”, tha presidenti francez në një deklaratë të postuar në Facebook dhe Twitter.

Protestat e së shtunës morën pjesë nga një përzierje gazetarësh, aktivistë të lirive civile dhe protestues të Xhaketës së Verdhë, njoftoi Reuters.

Kritika ka ardhur edhe më larg. Komisioni Evropian peshoi javën e kaluar, duke thënë se gazetarët francezë duhet të jenë në gjendje të “bëjnë punën e tyre lirshëm dhe me siguri të plotë”, duke përsëritur shqetësime të ngjashme nga Zyra e Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut në Kombet e Bashkuara.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

BE mobilizon 220 milionë euro për transferimin e pacientëve me COVID-19

S.B.

Gjermania dhe vaksinimi, një logjistikë si zbarkimi në Hënë

S.B.

Hungaria “çmend” Europën, i rrëzon edhe buxhetin aktual

T E

Me pesë valixhe plot para u nis për Dubai, diçka e papritur i ndodhi në aeroport

admin

Greqia shtyn lockdown-in/ Spitalet e Selanikut të tejmbushura, 1200 viktima vetëm gjatë nëntorit

S.B.

Boeing parashikon rritje të fortë në Kinë në 20 vitet e ardhshme

R ZH
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...