Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mijëra qytetarë detyrohen të largohen nga Tigray

Autoritetet në rajonin e shkatërruar nga lufta, Tigray, në Etiopi, po akuzojnë forcat e sigurisë nga një rajon fqinj se po detyrojnë qytetarët të largohen nga shtëpitë e tyre.

Gebremeskel Kassa, shefi i stafit për Qeverinë e Përkohshme Rajonale në Tigray, tha se midis 3,500 dhe 5,000 banorë ishin evakuuar nga rreth 60 kamionë dhe autobusë në qytetin e Shires, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Akuza u drejtohet forcave në rajonin fqinj të Amharas, të cilët kryesisht morën anën e Addis Ababa, kur kryeministri etiopian, Abiy Ahmed, urdhëroi një ofensivë kundër Tigray, në nëntor.

Beteja provokoi qeverinë e Frontit Çlirimtar Tigrean (TPLF) në rajon.

Sipas qeverisë në Addis Ababa, TPLF kishte sulmuar bazat e ushtrisë.

Mosmarrëveshja mbi pronësinë e tokës përkeqësohet nga pretendimet e Amhara-s që TPLF ka marrë në mënyrë të paligjshme tokën, që kur grupi mori pushtetin në Tigray, në vitet 1990.

Në një deklaratë të shkurtit nga Departamenti i Shtetit i SHBA, Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, kërkoi që trupat nga Amhara të tërhiqeshin menjëherë nga Tigray. Inkuadrimi i SHBA-së në këtë çështje e shqetësoi qeverinë në Addis Ababa, e cila e quajti atë “për keqardhje”.

Mjekët Pa Kufij njofton se deri në 10,000 njerëz, kanë mbërritur në Shire gjatë një ose dy javëve të fundit dhe që situata është “shqetësuese, por nuk ka arritur nivele alarmante.”

Postime të ngjashme

“Do të pendohen si asnjëherë më parë”- Vladimir Putin paralajmëron reagime kundër provokimeve të huaja

S.B.

Afganistan, 5 të plagosur në një sulm me bombë

S.B.

Gjykata e Koresë së Jugut hedh poshtë padinë kundër Japonisë

S.B.

Danimarka ia jep hua 55,000 vaksina AstraZeneca shtetit fqinj gjerman

S.B.

Drejtësia autorizon ratifikimin e planit evropian të rimëkëmbjes

S.B.

Turqia, Rumania dhe Polonia do të takohen për bisedime vjetore

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...