Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Mijëra spanjollë kundër dyerve të reja në Katedralen 800-vjeçare

Planet për të ndryshuar katedralen e Burgos në Spanjë me tre dyer të reja bronxi në 800-vjetorin e saj, kanë shkaktuar reagime të shumta.

Unesco, Organizata e Kombeve të Bashkuara, shumë arkitektë të njohur dhe mijëra spanjollë kërkuan anulimin e projektit 1.2 milionë eurosh.

Nga ana e tyre autoritetet lokale thanë se projekti i dizajnuar nga artisti Antonio Lopez, janë një vepër arti bashkëkohor dhe se dyert e tanishme prej druri janë të vjetra dhe nuk mund të riparohen.

Dyert tregojnë Atin, Virgjëreshën Mari dhe Jezusin si një fëmijë të vogël.

Megjithatë mbi 31 mijë persona kanë nënshkruar një peticion duke i konsideruar dyert e reja si të shëmtuara dhe duke shtuar se trashëgimia po shkatërrohet.

Katedralja u shpall Trashëgimi Botërore nga UNESCO më 31 tetor të vitit 1984 dhe është simbol i të krishterëve spanjollë.

Postime të ngjashme

Ministria e Kulturës anashkalon festivalin “Bletëzat”

D J

Akademia e Shkencave po bën hartimin e tri veprave madhore albanologjike

S.B.

Del në ankand një pikturë e rrallë e Van Gogh

S.B.

Ministria e Kulturës në vitin 2021 me mbështetje të projekteve për zhvillim, afirmim dhe promovim të kulturës

D J

Mesazhi në kryeveprën “Britma” hap kapitull të ri në biografinë e Munchut

S.B.

Filmi shqiptar korr sukses në Toronto

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...