Milanoviq: Të mos i vendosen kushte të pamundshme Maqedonisë

Shkup, 15 korrik – Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq tha se Maqedonisë së Veriut nuk duhet t’i vendosen kushte të pamundura që hynë në pjesën intime të kombit.

 

Ai sot bashkërisht me presidentët e Austrisë dhe Sllovenisë, Borut Pahor dhe Alexander Van der Belen kishte mbledhjen e tetë trilaterale në Krk të Sllovenisë.

“Kishte zgjedhje në Bullgari dhe shpresoj se kjo do ta lehtësojë situatën dhe se kandidatit të ri, do nuk do të bëhen probleme dhe do të vendossin kushte që janë të pamundshme”, tha Milanoviq.

Ndryshe, Maqedonia e Veriut vazhdon të bllokohet në rrugën drejt BE-së nga Bullgaria për shkak të kontesteve historike për figura të ndryshme historike, gjuhën dhe identitetin.

Related posts

Editorial/ Sofja e Shkupi temë kryesore në Bruksel, takime plot, rezultate ende nuk ka

Z H

Kumanovë, të hënën spërkatje kundër mushkonjave, kujdes veturat

R Zh

Ruskovska: Për momentin mbetem në Prokurori

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com