Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Miliarda dollarë humbje në industrinë automobilistike

Zhurnal Ads

Kriza e koronavirusit i ka kushtuar industrisë së automobilave miliarda dollarë humbje në të gjithë botën, sipas një studimi nga grupi i konsulencës EY.

Studimi evidentoi humbjet midis 17 prodhuesve më të mëdhenj të automjeteve në botë, të cilat arritën në gati 11 miliardë euro (12,9 miliardë dollarë) në tremujorin e dytë të këtij viti, pasi kufizimet për të ndaluar pandeminë tendosën ekonominë globale.

”Vetëm gjashtë prodhues arritën të qëndronin ‘më këmbë’, me kompaninë amerikane të makinave elektrike ‘Tesla’, madje duke arritur të regjistronte përmirësimin nga viti në vit, duke e lejuar atë të hidhej në krye të renditjes si prodhuesi më i mirë i automjeteve”, theksoi EY.

”Asnjë prodhues automjetesh nuk ishte në gjendje të shmangte rënien e të ardhurave në tremujorin e dytë”, sipas studimit/ANSA.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Makina fluturuese holandeze merr patentën rrugore në Evropë

S.B.

Shkoda Octavia i ri më i madh, më i mirë dhe më i lirë se Golf 8

S.B.

Toyota është marka më e vlefshme e automobilave në botë

admin

Autopiloti i Teslas shmang aksidentin të cilin njerëzit nuk do të mundeshin

S.B.

Pamje të ngadalësuara, çfarë ndodh me veturën tuaj kur goditni me shpejtësi të madhe pengesat në rrugë

admin

Volkswagen gjobitet me 100 milionë euro për emetim të tepruar të dioksidit të karbonit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...