Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Militantët islamik sulmojnë një hotel në Somali, të paktën 5 të vdekur

Një betejë me armë ka ndodhur midis islamistëve militantë dhe forcave somaleze të sigurisë në një hotel në kryeqytetin, Mogadishu.

Të paktën persona u vranë në sulmin në Hotel Afrik, i cili filloi me një makinë bombë të dielën.

Al-Shabab tha se ishte përgjegjës. Grupi, i cili është i lidhur me al-Kaidën, kryen rregullisht sulme kundër qeverisë. Të paktën katër sulmues gjithashtu vdiqën,  sipas agjencisë së lajmeve AFP, tre u qëlluan dhe një shpërtheu veten.

Një makinë goditi hyrjen e përparme të hotelit dhe shpërtheu para se persona të armatosur të sulmonin ndërtesën, sipas zyrtarëve dhe të tjerëve në vendngjarje.

Ish-militanti që drejtonte një autobus shkolle, tregon “si i mbijetoi rrethimit të katërt”:

“Shpërthimi e bëri hotelin të dridhej ndërsa ne uleshim brenda dhe ishim duke biseduar. Ne ishim në panik, të hutuar“, thotë dëshmitari Ahmed Nur për Reuters.

“Operacioni ka mbaruar tani. Nëntë njerëz, përfshirë katër sulmues, vdiqën dhe mbi 10 civilë u plagosën. Nuk ka energji elektrike“, tha një zëdhënës policie gazetarëve nga vendi i ngjarjes.

Kryeministri Mohamed Hussein Roble tha në një deklaratë se midis të vrarëve ishte një ish-gjeneral ushtarak, Mohamed Nur Galal. Militantët shënjestruan hotelin Afrik pavarësisht se ai është në një zonë të ruajtur shumë afër aeroportit kryesor të qytetit, njoftoi Bella Sheegow e BBC nga Mogadishu.

Hoteli është një vend grumbullimi për zyrtarët e qeverisë somaleze. Një kapiten lokal i policisë tha se një numër ligjvënësish dhe zyrtarë të lartë ushtarakë ishin brenda në kohën e sulmit. Pamjet në mediat sociale treguan sasi të mëdha tymi që ngriheshin në të gjithë qytetin të dielën.

Gazetari i BBC-së thotë se ishte një nga sulmet më shkatërruese të kohëve të fundit në Mogadishu. Al-Shabab gjithashtu shënjestroi hotelin Elite buzë plazhit vitin e kaluar duke rezultuar në një betejë shtatë orëshe me policinë dhe sigurinë në të cilën u vranë 17 njerëz.

Rrethimi i dhunshëm vjen vetëm disa javë pasi ish-presidenti i SHB-së, Donald Trump urdhëroi tërheqjen e rreth 700 trupave që kishin mbështetur forcat lokale të sigurisë kundër grupeve militante, përfshirë Al-Shabab.

Ekzistojnë frika se tërheqja mund të çojë në paqëndrueshmëri të mëtejshme në vend, ku pritet të mbajë zgjedhjet muajin tjetër.

Postime të ngjashme

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

Turqi: Zjarri përfshin termocentralin

D V

OBSH bën thirrje për shtyrjen e aplikimit të dozave përforcuese, për të përshpejtuar vaksinimin në vendet më të varfra

D V

Vaksina Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë deri në shtator

D V

Franca premton 100 milionë euro për Libanin në konferencën ndërkombëtare të ndihmës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...