Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Millorad Dodik: Bosnja nuk e njeh Kosovën

Zhurnal Ads

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës, Millorad Dodik, ka përsëritur mbrëmë se pozicioni i Republikës Srpska ka qenë gjithmonë kundër njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe se kjo kohët e fundit, siç tha ai më parë edhe zyrtarisht, ka qenë pozicioni i Bosnjë dhe Hercegovinës.

Dodik tha në TV Pink se deri vonë, ajo çështje ishte në një vakum në të cilin boshnjakët dhe përfaqësuesit politikë nga Sarajeva thanë se Kosova ishte një shtet i veçantë për ta.

“Komshiq dhe të tjerët e thanë atë publikisht, por nuk kishte asnjë vendim për këtë. Pozicioni ynë nga Republika Sërpska ka qenë gjithmonë se nuk ka pëlqim për njohjen e Kosovës, dhe pastaj iniciativa e Z. Komshiq u shfaq në seancën e Presidencës, e cila është përgjegjëse për diçka të tillë, dhe pastaj Xhaferoviq dhe Komshiq votuan për njohjen e Kosovës, ndërsa unë isha kundër saj”, tha Dodik.

Ai shpjegoi se i njëjti propozim, sipas rregullores së procedurës, duhej të ishte në seancën e ardhshme në mënyrë që të konfirmohej ose të refuzohej.

“Nëse konfirmohet nga i njëjti numër votash, unë kisha të drejtën të tërhiqja interesin jetik kombëtar, prandaj e transferuam këtë çështje në Asamblenë Kombëtare të Republikës Srpska, ku merret vendimi përfundimtar. Sidoqoftë, kur erdhëm në atë seancë, nuk e vendosën atë në rendin e ditës, por meqenëse duhej bërë, Komshiq tha se ai nuk dëshironte të votojë, ndërsa tjetri abstenoi, kështu që vendimi nuk u konfirmua dhe vendimi zyrtar i Bosnjës dhe Hercegovinës ishte që të mos e njohë Kosovën, e cila korrespondon me qëndrimin tonë për çështjen e Kosovës”, shtoi. /kk/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Shefi i DFC-së në Serbi viziton Kosovën

admin

Dështon për të gjashtën herë votimi i Ligjit që mundëson tërheqjen e 10-përqindëshit nga Trusti

admin

Kosovë/ “Rrufeja 3” dërgohen dosje të reja të Gjykatës Speciale në UÇK, përmenden figura të ndryshme dhe ngritje të aktakuzave

admin

Aksident i rëndë në magjistralen Prishtinë – Ferizaj: Një i vdekur dhe një i lënduar

admin

Ja si funksionon “kredia hallall” në Kosovë

admin

I infektuar me coronavirus del në Prishtinë, ndalohet nga Policia

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...