Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Milloshoski: Nuk besoj se në SHBA do të falet ai që hapi dyert, ashtu siç u fal Mukoski tek ne

Shkup, 8 janar – Zhurnal.mk – Dhuna në Kongresin e Vashingtonit e cila mori 4 jetë, dhe la një shenjë të thellë në demokracinë amerikane, është për dënim. Për këtë veprim, së paku përgjegjësi duhet të marin porositësi dhe kryerësi i dhunës, gjegjësisht ata që lejuan të turma të futet në kongres. Përgjegjësia e tyre do të jetë mesazh se dhuna është e dënueshme dhe papagueshme, ka shkruar deputeti i VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski, informon Zhurnal.

Siç është shprehur Milloshoski, për dallim nga Maqedonia ku në dhunën e 27 prillit në Kuvend, në Amerikë nuk beson se mund të amnestohet personi që hap dyert, duke ironizuar për ish bashkëpartiakun e tij, Krsto Mukoskin.

“SHBA janë shtet i cili nuk besoj se do të lejonte ai që ka hapur dyert e kongresit, si Krsto Mukoski në Maqedoni, të amnestohet nga pushteti dhe gjykata. Në Maqedoni pikërisht kryerësi që hapi dyert për dhunën e 27 prillit u amnestua, ndërsa më pas u bë aleat i pushtetit dhe u shpërblye me tenderë milionësh për firmën familjare, me çka u dërgua mesazh se nëse je një dëgjues i mirë si Mukoski, dhuna paguhet edhe finansiarisht, edhe politikisht”, është shprehur Milloshoski.

Sipas tij, sfida e parë e Bajden do të jetë të dënojë të gjithë ata që u përfshinë në dhunën e 6 janarit në kongresin e SHBA-ve.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

ESHS: Të rrejshme janë informacionet lidhur me aplikacionin për vetë regjistrim nga diaspora

Z H

Kuvendi po shqyrton disa ligje, votimi është caktuar për më 9 mars

Z H

Afat edhe pesë vite për legalizim të ndërtimeve të egra

Z H

721 raste të reja me Covid, vdesin 9 pacientë

Z H

“Procedura për zgjedhje të kandidatëve për kryetarë të komunave niset nga anketa”

Z H

Besimi: Interesi për eurobondin 2,3 herë më i madh, që tregon se jemi tërheqës për investuesit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...