Milot Rashica rrëfehet te Norwichi për Kosovën: Fanella është krenari e madhe, shumë njerëz vdiqën që ne ta jetojmë lirinë

Milot Rashica do të bëjë paraqitjen e 35-të për Kosovën këtë mbrëmje në ndeshjen me Suedisë në Grupin B të kualifikimeve për Kampionatin Botëror.

Ndeshja pritet të jetë e fortë pasi Kosova zë vendin e katërt në grup me katër pikë prapa vendit të dytë Suedisë.

Kosova dhe Miloti e dinë se si është të luftosh dhe të luftosh, për të arritur qëllimin nga asgjëja.

I lindur në Vushtrri ai ishte vetëm dy vjeç kur ai dhe familja e tij duhej të iknin nga Kosova për në Shqipëri, pasi popullsia e vendit ishte e persekutuar nga trupat jugosllave, shkruan ueb faqja e klubit.

Ishte fillimi i një lufte në të cilën mijëra shqiptarë të Kosovës do të vdisnin dhe ata që patën fatin të ktheheshin në shtëpi do të gjenin pak ngjashmëri me atë që lanë.

“Ishte shumë e vështirë. Unë isha dy vjeç kur filloi lufta, kështu që nuk mbaj mend shumë, por sigurisht që ne folëm me familjet dhe të gjithë njerëzit që ishin aty dhe ata e kanë ende të freskët në kujtimet e tyre”.

“Unë e di nga familja ime se na është dashur të largohemi nga Kosova për të shkuar në Shqipëri për të qëndruar dy muaj dhe pastaj pas kësaj ne u kthyem. Por gjithçka ishte djegur. Shtëpia, gjithçka. Ne duhej të fillonim nga zero dhe ishte një moment i vështirë për familjen time dhe të gjithë ne”, fillin Rashica rrëfimin e tij.

Ky moment i vështirë, megjithatë, është ajo që thotë Miloti, e ka bërë atë dhe popullin kosovar personazh të fortë, të cilët janë jashtëzakonisht krenarë për vendin e tyre.

“Unë mendoj se gjërat që kanë ndodhur më parë, jo vetëm për mua, por për të gjithë njerëzit nga Kosova dhe Shqipëria janë ato që na bëjnë shumë të fortë”.

“Tani mendoj se (Kosova) është një vend shumë i mirë dhe ka shumë njerëz që vijnë për ta vizituar, dhe njerëzit janë miqësorë, dhe unë do tua rekomandoja vendin tim”, deklaron vushtrriasi.

Ndërsa lufta ka mbaruar për Kosovën, beteja mbetet njohja politike. Që nga shpallja e pavarësisë nga Serbia në vitin 2008, vendi ka luftuar shumë për t’u bërë si i pavarur në Evropë dhe më gjerë.

22 nga 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian e pranojnë pavarësinë e Kosovës, por ka ende vende që nuk e pranojnë, duke përfshirë tre nga kundërshtarët në grupin e tyre kualifikues për Kupën e Botës (Gjeorgjia, Greqia dhe Spanja).

Pra, kur Milot luan për Kosovën, për të ka rëndësi shtesë, duke e ditur se përpjekjet e tij mund të ndihmojnë që vendi i tij të vihet në hartën e futbollit dhe të politikës?

“Unë kam qenë një nga lojtarët që jam me ekipin kombëtar që kur kemi luajtur ndeshjen tonë të parë zyrtare”, tregon Miloti, i cili kaloi nga Shqipëria te Kosova, sapo vendi i tij u pranua si anëtar i UEFA -s në 2016.

“Është një moment krenar çdo herë, sepse shumë njerëz kanë luftuar më parë për këtë moment që ne të jemi të lirë dhe të luajmë dhe të jemi të njëjtë me vendet e tjera”.

“Shumë njerëz vdiqën për këtë dhe sigurisht që është një moment shumë krenar për të gjithë ne sa herë që veshim fanellat e Kosovës. Ne po shkojmë në rrugën e duhur. Ne sapo kemi filluar. Ne jemi vend shumë i ri, por kemi shumë potencial”, nënvizoi Rashica.

Milot thotë se ekipi i Kosovës përkrahet shumë në futboll. Ai thotë se kosovarët e kanë ndjekur karrierën e tij që nga ditët e tij kur ka luajtur te Vitesse Arnhem në Holandë e deri te Norwich City tani në Ligën Premier.

“Është çmenduri, veçanërisht kur luajmë me ekipin kombëtar. Numri i njerëzve që duan të vijnë në stadium është shumë i madh. Është shumë e vështirë të marrësh bileta, të gjithë luftojnë për të marrë një biletë dhe për të ardhur. Tifozët ndjekin shumë lojtarët nga Kosova dhe Shqipëria që luajnë në Ligën Premier, Bundesliga apo kudo tjetër”.

“Ata më kanë ndjekur që kur kam filluar në Holandë dhe tani ata i shikojnë ndeshjet e Ligës Premier. Pra, ata me të vërtetë na mbështesin në çdo mënyrë që munden dhe ka shumë tifozë të Norwichit në Kosovë”, ka thënë Rashica.

Për fund ai tregon që shumë fëmijë në Kosovë veshin fanellën e tij dhe lojtarëve të tjerë të Kosovës, duke u kthyer në modele për gjenerata e reja.

Related posts

Mbretëresha i dërgon letër ekipin të Anglisë para finales ndaj Italisë në Euro 2020

D V

Pique tregon datën e rikthimit nga lëndimi

Redaksia

Formacionet startuese: Roma kërkon fitoren e radhës ndaj Sassuolos

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More