Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

Derisa bota është duke shkuar drejt largimit të veturave të cilat lëvizin me benzinë e naftë dhe zëvendësimit të tyre me vetura elektrike, pyetja që shtrohet më së shpeshti është se si do të sigurohen metalet që nevojiten për bateritë në veturat elektrike.

Një prej mundësive është që të eksplorohen metalet në fund të oqeanit, shkruan BBC.

Disa kompani janë rreshtuar tashmë për të bërë kërkime në fund të oqeanit oër këtë qëllim mirëpo është paralajmëruar se kjo mund të ketë efekte shkatërruese në mjedisin detar.

Postime të ngjashme

Dogecoin: Shakaja më e çmueshme e botës

S.B.

Sony po përgatit më shumë se 25 lojëra për PlayStation 5

S.B.

Motorola planifikon të karikojë celularët në ajër

S.B.

iOS 14.5.1 i bën iPhonet në mënyrë drastike më të ngadalshëm

S.B.

Rregulla të reja WhatsApp: Çfarë duhet të dini?

S.B.

Kontrolluesi DualSense i Sonyt mund të përdoret edhe për lojërat në Apple

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...