Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Miniera misterioze e fshatit Bozovc të Tetovës

Tetovë, 10 janar Zhurnal.mk – Ndonëse mund të duket paksa e çuditshme por nga viti 1950 deri në vitin 1960 në fshatin Bozovcë të malësisë së Tetovës ka funksionuar një minierë të cilën sot po ua prezantojmë përmes fotove, shkruan Zhurnal.mk

Ajo ka pasur pesë hyrje që kanë funksionuar bashkë me disa kate nën dhe, nga kjo minierë në ato vite sipas pleqëve të fshatit është nxjerë berull që ka pasur edhe pjesë të metaleve të çmuara si ar e argjend.

Postime të ngjashme

Renate Alt: Të mos ndëshkohet nxënësja shembullore Maqedonia e Veriut

R Zh

Qeveria do të shesë 50 mijë hektarë tokë bujqësore

R Zh

Borrell: Nuk kemi për qëllim t’i ndajmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

R Zh

Zaev, Sasolit / Urgjentisht duhet të zhbllokohet rruga evropiane, por negociatat për identitetin maqedonas nuk janë opsion

R Zh

Darkë e liderëve të Ballkanit Perëndimor me Borrellin javën e ardhshme në Bruksel

R Zh

Xhaferi mori pjesë në Konferencë për digjitalizim, inteligjencë artificiale dhe nevojën për rregullimin e tyre

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...