Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ministrat e Azisë Juglindore kërkojnë dialog me ushtrinë e Mianmarit

Në përpjekje për të sjellë qetësi në vend, ministrat e Jashtëm të Organizatës për Bashkëpunimi të Azisë Juglindore-Asean, do të kenë gjatë ditës një dialog me udhëheqësit ushtarakë të vendit, duke shpresuar edhe me Aung San Suu Kyi.

Qëllimi i konferencës përmes videos është zgjidhja e e krizës politike përmes kanaleve diplomatike.

Ministri i Jashtëm i Singaporit, Vivian Balakrishnan, thotë se ministrat janë të tmerruar nga situata në vend dhe se ata duhet të flasin qartë me ushtrinë, e cila ka vendosur demonstrimin e forcës. “Shpresa është që të sjellë një dialog të barabartë midis ushtrisë dhe udhëheqësit të zgjedhur Aung San Suu Kyi, i cili është vendosur në arrest shtëpiak nga ushtria”, deklaroi ai, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

“Ata duhet të flasin dhe ne duhet t’i ndihmojmë që të hyjnë në dialog”, shtoi Balakrishnan.

Nismat e ASEAN janë kritikuar nga aktivistët pro-demokracisë, si brenda dhe jashtë Mianmarit.

Një grup që përfaqëson parlamentarët e rrëzuar e quan juntën ushtarake terroriste dhe thotë se një dialog mea ASEAN dhe juntën ushtarake legjitimon rregullin ushtarak.

“Në vend të kësaj, të gjitha bisedat duhet të bëhen me Suu Kyi”, thonë ata.

Bisedimet po mbahen dy ditë pas të “Dielës së Përgjakshme”, kur të paktën 18 vetë u vranë në protesta.

Ka pasur trazira në Mianmar që kur ushtria kapi pushtetin dhe arrestoi Suu Kyi, por e diela ishte më vdekjeprurëse deri më tani.

OKB ka dënuar dhunën e shkallëzuar të juntës ushtarake kundër protestave pro-demokracisë.

Të hënën, protestat vazhduan.

Në qytetin më të madh të vendit, Rangoon, policia hapi gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit dhe gjatë mbrëmjes, gjithashtu, përdori plumba gome.

Postime të ngjashme

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...