Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ministri grek kritikon se nuk zbatohet Marrëveshja e Prespës por për ta ende ekziston IJRM

Athinë, 23 janar – Dhjetë ditë më parë, Ministri i jashtëm Bujar Osmani mori vërejtje nga homologu i tij grek Nikos Dendias se në Maqedoni – Marrëveshja e Prespës nuk zbatohet vazhdimisht dhe se emri i ri duhet të përdoret nga të gjitha institucionet, si shtetërore ashtu edhe private. Fotoja që shihni është realizuar dy ditë më parë në rajonin e Lerinit.

Dendias gjithashtu u kërkoi portalëve të përdorin emrin “Maqedonia Veriore”, e cila është në kundërshtim me vetë marrëveshjen, ku thotë se emri nuk është i detyrueshëm për kompanitë që nuk financohen nga shteti. Dhe bashkë me ta, në Greqi, sipas shenjave të trafikut IRJM.

Kohët e fundit, nënshkruesi i marrëveshjes, Nikos Kozijas, na thirri “sllavo-maqedonas”, që është në kundërshtim me atë që u nënshkrua. Edhe në këtë rast, Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, megjithëse premtoi se do të reagojë gjithmonë kur shkelet Marrëveshja e Prespës.

Përveç kësaj, për Ministrinë Greke të Punëve të Jashtme, kombi maqedonas është ende një produkt i Titos, fjala Maqedoni është një fjalë greke, dhe maqedonasit e lashtë janë grekë, shkruan në faqen zyrtare të Ministrisë Greke të Punëve të Jashtme për Maqedoninë e Veriut.

Postime të ngjashme

Mot shumë i nxehtë me temperatura mbi 40 gradë Celsius

D V

Punëtorët e ndërtimtarisë punojnë në temperatura mbi 40 gradë Celsius

D V

BESA themeloi nëndegën në Çellopek

D V

Qeveri: Sllavica Kotirova drejtoreshë e re e doganave

D V

Vetëm 35% e të punësuarve në Maqedoni marrin paga mbi mesataren

D V

Moti për ditët në vijim në Maqedoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...