Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Ministri i Mbrojtjes e zbulon: Ja kur pritet të nisin punimet për bazën e parë ajrore të NATO-s në rajon

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi zbulon se në tetor të këtij viti nisin punimet në Kuçovë për bazën e parë ajrore të NATO-së në Ballkanin Perëndimor.

Peleshi e konsideron projektin më të rëndësishëm të viteve të fundit në FA, duke rritur edhe peshën strategjike të Shqipërisë.

Baza ajrore e Kuçovës do të jetë e para dhe e vetmja bazë taktike e dislokueshme e NATO-s në rajon.

STATUSI NGA NIKO PELESHI

Punimet për ta shndërruar Bazën Ajrore të Kuçovës, në bazën e vetme taktike të dislokueshme të NATO-s në rajon pritet të nisin në tetor të këtij viti.

Projekti më i rëndësishëm i viteve të fundit në FA, jo vetëm që na jep një infrastrukturë dhe kapacitete të modernizuara në hartën e Aleancës sonë, por rrit edhe peshën strategjike të Shqipërisë në rajon dhe më gjerë.

Postime të ngjashme

Raporti i OSBE/ODIHR, Basha: Të ndëshkohen autorët e masakrës zgjedhore

D V

Raporti i OSBE për zgjedhjet në Shqipëri, vjen reagimi i parë nga SHBA

D V

Rama takohet me Zaev, ja axhenda e Forumit Ekonomik për Bashkëpunimin Rajonal

D V

Pipero, thirrje për t’u vaksinuar: Varianti “Delta” është shumë i transmetueshëm!

D V

Nesër minishengenit do t’iu ndryshohet emri, Rama nuk e komenton kryeministrin Kurti për mospjesmarrje

D V

Shënohet viktima e parë nga COVID-19 në Shqipëri pas një muaji

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...