Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ministri Mariçiq në takim me anëtarët e KSHPK

Shkup, 1 tetor – Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq vizitoi sot Komisionin shtetëror për parandalimin e korrupsionit, ku u takua me kryetaren dhe anëtaret e Komisionit antikorrupsion.

Në fokusin e takimit të sotëm, siç u njoftua nga Ministria, ishin rekomandimet e GREKO-s nga Raundi i pestë i evoluimit, i cili është në temën “Parandalimi i korrupsionit dhe promovimi i integritetit tek pushteti qendror (funksionet më të larta ekzekutive) dhe organet e zbatimit të ligjit”.

Në takim gjithashtu u diskutua edhe për nevojën e përforcimit të politikave anti-korruptuese dhe për nevojën për ndryshime eventuale të ligjeve në fusha siç janë Ligji për mbrojtjen e informatorëve, Kodi zgjedhor, ndërsa diskutoi edhe për nevojën e miratimi të ligjit për origjinën e pasurisë.

Në të njëjtën kohë, në takim u diskutua edhe për mundësitë për forcimin e kapaciteteve të Komisionit shtetëror për parandalimin e korrupsionit për parandalim më efikas dhe luftë kundër korrupsionit.

Postime të ngjashme

Takimi i dytë i Osmanit dhe Stoevit në Antalia

Dafina Vidishiqi

PDSH me Sadi Bexhetin synon fitoren në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Komuna e Jegunovcës pa menaxhim me mbeturinat, në hyrje të fshatrave ju “mirëpresin” deponitë e egra

Dafina Vidishiqi

ESHS-Maqedoni: Vitin e kaluar kanë vdekur 25.775 persona, 10.9 përqind prej tyre nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Prizreni dhe Tetova do të lidhen me tunel!

Dafina Vidishiqi

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e Maqedonisë e Veriut (VIDEO)

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...