Ministri Mehaj bisedon me ish-Sekrataren amerikane Madeline Albright, e fton për vizitë në Ministrinë e Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj k zhvilluar një bisedë përmes një video-lidhje me ish- Sekretaren amerikane të SHBA-së, Madeleine Albright.

 

Mehaj thotë se për të ishte nder të zhvillojë bisedë me Albright.

“Sot kisha nderin e madh dhe privilegjin e veçantë, të takohem me sekretaren historike amerikane të shtetit, Madeleine Albright me të cilin biseduam si dy miq, përmes video-lidhjes, për rreth një orë. Me këtë rast, sekretaren Albright e falënderova dhe i shpreha edhe njëherë mirënjohjen dhe falënderimin e përjetshëm për lidershipin, vendosmërinë dhe vendimmarrjen e saj në momentet tona më të vështira.

I thashë se ju jeni Heroina e Kosovës dhe të gjithë qytetarëve liridashës të Ballkanit dhe e tillë do të jeni gjithmonë. Me kënaqësi e njoftova me të arriturat e deritashme të Ministrisë së Mbrojtjes si dhe procesin e tranzicionit të FSK-s. Gjithashtu e njoftova me prioritete e Qeverisë së Republikës së Kosovës në përgjithësi si dhe me vizionin, qëllimet strategjike dhe objektivat e mi operacional për të ardhmen në veçanti”, ka shkruar Mehaj.

Ministri Mehaj bën të ditur se ka shprehur mirënjohje dhe falënderim të veçantë për SHBA-në.

“Në vazhdim i shpreha mirënjohjen dhe falënderimin e veçantë për SHBA-në, popullin amerikan, Departamentin e Mbrojtjes dhe Ushtrinë Amerikane për kontributin e pazëvendësueshëm dhe jetik për gjithë procesin e ndërtimit, zhvillimit dhe avancimit të Ministrisë së Mbrojtjes dhe FSK-në. Zbarkimi në Kuvajt, planet për zbarkimin në Poloni si dhe validimi nga ushtria amerikane e kapaciteteve të para të forcave mbrojtëse ushtarake ishin aspekte me interes gjatë takimit.

Nga ana e saj, sekretarja Albright shprehu impresionet e saj më të larta për të gjitha të arriturat e deritashme duke më siguruar se do të ofrojë të gjitha kapacitetet nga autoritetit i saj në funksion të realizimit të vizionit, qëllimeve dhe objektivave të mi.

Ajo më tha që keni përgjegjësi të lartë dhe më ftoi në takim në kohën e vizitës sime zyrtare të planifikuar në SHBA. Në fund, sekretaren Albright e ftova për vizitë në Ministrin e Mbrojtjes dhe FSK që mbeti ta vlerësojmë në takimet dhe kontaktet tona, që do të jenë të rregullta në të ardhmen”, thotë ai.

Related posts

Mblidhet Qeveria, pritet vendimi për masat e reja antiCOVID-19

D V

FSK vazhdon aktivitetet në Deçan, Mehaj: Ky është misioni ynë, kjo është detyra jonë

D V

Osmani takim me kryeministrin e Kuvajtit: Dialogu me Serbinë duhet të përmbyllet me njohje të ndërsjellë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More