Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ministri Shaqiri paralajmëron riorganizim dhe zvogëlim të administratës publike

Shkup, 24 dhjetor – Filloi shpërndarja e administratorëve të punësuar sipas Marrëveshjes së Ohrit, që qëndrojnë në shtëpi dhe marrin rroga, informoi ministri për shoqëri informative, Jeton Shaqiri. Sipas tij, procesi i njohjes së fakulteteve të tyre është në fazën fillestare, duke shtuar se gjatë sistematizimit të tyre do të merret parasysh edhe përgatitja e tyre profesionale.

Para dy javëve ministria kompetente publikoi se nëse ndonjë prej administratorëve, dy herë refuzon ofertë për punë në ndonjë institucion, do t’i ndërpritet marrëdhënia e punës.

Por në lidhje me këtë, kryeparlamentari, Talat Xhaferi, në emisionin Klik Plus në TV21 deklaroi se “administratorët shtëpiak” nuk mund të dëbohen nga puna.

Ndryshe nga Ministria për shoqëri informative dhe administratë theksuan se me riorganizimin dhe me uljen e numrit të të punësuarve do të kemi administratë më profesionale.

Postime të ngjashme

Berisha: Ndalni tërbimin e policisë kundër protestuesve paqësorë shqiptarë në Shkup

T E

Mariçiq: Kjo është një ditë e madhe për shtetin ligjor dhe për sundimin e së drejtës

T E

Spasovski: Hetimi duhet të dëshmojë ku është lëshimi dhe nëse dikush i ka ndihmuar Mijallkovit

T E

Zhurnal mëson / BDI nesër mbledh kryesinë në Reçicë të Vogël

Bexhet Musliu

Todorov i drejtohet Mickoskit: Ik, derisa unë luftoja kundër Zaevit ti ndërtoje hidrocentrale

T E

Arjanit Hoxha takim pune me kolegun e tij turk, Bekir Pakdemirli

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...