Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ministri turk i Mbrojtjes takoi kreun ushtarak të Katarit

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, sot takoi shefin e shtabit të Forcave të Armatosura të Katarit, Ghanem Bin Shaheen al-Ghanemin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë thuhet se pasi Akar mirëpriti Marshallin Ajror al-Ghanemin, ata shkëmbyen mendime mbi çështjet dypalëshe dhe rajonale të mbrojtjes dhe sigurisë.

Marrëdhëniet Turqi-Katar janë rritur pas bashkëpunimit në nivele të ndryshme, si dhe harmonisë në pikëpamjet politike për shumë çështje rajonale dhe ndërkombëtare.

Marrëdhëniet u forcuan në nivelin ushtarak pas krizës së Gjirit në vitin 2017 në kuadër të marrëveshjes dypalëshe të bashkëpunimit ushtarak.

Sipas marrëveshjes, një bazë ushtarake turke u krijua në Katar dhe u kryen stërvitje të përbashkëta.

Përpos kësaj, nga Ministria e Mbrojtjes e Turqisë gjithashtu njoftuan se Akar u takua edhe me ambasadorin japonez në Ankara, Akio Miyaji.

Postime të ngjashme

Kush është mjeku shqiptar që tentoi ta shpëtojë Kryetarin e Zagrebit që vdiq pardje

T E

Dilema false e rrezikut pas vaksinimit

T E

Masa më të ashpra kundër Coronavirusit në Malin e Zi

T E

Macron: Të nevojshme edhe disa javë para lehtësimit të masave antiCOVID-19

T E

Sllovakia pranon dozat e para të vaksinës ruse

T E

Orban kërcënon të nxjerrë partinë e tij nga grupi i Partisë Popullore Evropiane

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...