Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ministria e Mbrojtjes: Kina nuk do të kërkojë kurrë hegjemoni

Pala kineze po ndjek një rrugë të zhvillimit paqësor dhe një politike të jashtme të pavarur, tha të hënën një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare, duke theksuar se Kina nuk do të kërkojë kurrë hegjemoni apo të zgjerojë sferën e saj të ndikimit.

Reagimi erdhi si përgjigje e pretendimeve se Kina po ndërton forca të armatosura më të forta dhe po ndryshon politikën e saj kombëtare të mbrojtjes.

Zëdhënësi shtoi se Kina ka bashkëpunuar me forcat e armatosura të vendeve të ndryshme për të luftuar së bashku kundër kërcënimeve dhe sfidave dhe për të kontribuar në ruajtjen e paqes në botë.

Ndërtimi dhe zhvillimi i mbrojtjes kombëtare dhe forcave të armatosura të Kinës nuk paraqesin kërcënim për asnjë vend tjetër, shtoi zëdhënësi.

Duke folur për marrëdhëniet ushtarake Kinë-ShBA, zëdhënësi tha se bashkëpunimi është e vetmja zgjidhje e duhur.

Duke përshëndetur marrëdhëniet midis dy ushtrive si një pjesë e rëndësishme e lidhjeve dypalëshe, zëdhënësi tha se mbajtja e një zhvillimi të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm të marrëdhënieve midis dy ushtrive është përgjegjësi e përbashkët e dy ushtrive.

Postime të ngjashme

Xi Jinping merr pjesë në samitin e klimës Kinë-Francë-Gjermani

R Zh

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

SHBA vaksinohen 24 % e popullsisë

N E

Mbi 3 milion viktima nga Kovit-19 në të gjithë botën

N E

Italia do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...